Kolik kalorií má pivo? EU to řekne na láhvi

Ti, kdo si rádi připíjejí „na zdraví“, budou moci brzy zjistit, kolik kalorií obsahuje alkoholický nápoj, kterým si právě ťukají. Zastánci spotřebitelů totiž v rámci Evropské unie usilují o zveřejňování výživových hodnot na etiketách alkoholických nápojů. Výrobci se však staví na odpor. Evropský parlament nicméně udělal minulý měsíc první krok, když požádal Evropskou komisi o návrh legislativy, která bude podobné označení do roku 2016 požadovat. Usnesení, které bylo přijato 63 hlasy z 68 členného zdravotního výboru parlamentu, rovněž vyzývá k označování, které poukazuje na nebezpečnost alkoholu pro těhotné ženy a pro motoristy.

Návrh přišel od Glenis Willmottové, členky evropského parlamentu za britské Labouristy. Nebylo to ovšem poprvé. Její první pokus selhal v roce 2011. Dodala, že za neúspěchem stála těžká lobby ze strany výrobců. „Spotřebitelé mají právo vědět, že sklenka vína má stejné množství kalorií jako zákusek a že pití během těhotenství může dítěti škodit,“ řekla. „Není to o tom říkat lidem, co mají dělat. Je to o poskytnutí dalších informací, které vám umožní učinit volbu.“ Ilaria Passarani, představitelka Evropské spotřebitelské organizace (BEUC), řekla, že lidé musí vědět, jaký má alkohol vliv na jejich zdraví či dietu. „Mnozí z nás vědí, že alkohol je třeba konzumovat s mírou. Avšak jak velký dopad má na naši váhu a zdraví, již tak zřejmé není,“ dodala. „Kolik z nás ví, že jeden půllitr piva obsahuje stejný počet kalorií jako tabulka čokolády?“

Co říká cena piva o evropské ekonomice

O nezávazném usnesení výboru má hlasovat celý parlament koncem dubna. Navzdory různým názorům „severu a jihu“ a i přes citlivost francouzských, španělských a italských vinařů by to tentokrát mohlo vyjít a usnesení by mohlo být přijato, uvedl pro Businessinsider parlamentní zdroj.

Pro Brity a skandinávské země začíná být nezbytně nutné omezit nadměrné pití mezi mladými lidmi. Stejně tak cítí potřebu bojovat proti narůstající obezitě, která je z části způsobena právě konzumací alkoholu. Nápojový průmysl také čelí nárůstu spotřebitelů, kteří požadují transparentnost. Výrobci jako Carlsberg, Heineken, AB Inbev a SABMiller minulý měsíc podpořili návrh na dobrovolné vypsání počtu kalorií a dalších nutričních hodnot u svých piv.

Brewers of Europe, obchodní sdružení zastupující více než 5000 pivovarů sdělilo, že tento krok přinese osvětu o tom, že pivo není až tak „nezdravé“, jak si někteří lidé myslí, hlavně ve srovnání s vínem či lihovinami. Uskupení zveřejnilo tabulku, která srovnává kalorie ve 100 mililitrech různých nápojů: 245 kalorií ve whisky, 82 u červeného vína a 46 u piva s obsahem 4,5 procenta nebo 5,5 procenta alkoholu, což je stejné množství, jako v čerstvé pomerančové šťávě. Výrobci tvrdého alkoholu však tuto tabulku vnímají jako faul a říkají, že její zveřejnění je zavádějící. Argumentují, že piva vypije člověk několikanásobek, zatímco u tvrdého alkoholu může být 100 mililitrů víc než dost. 

Newsletter