Kolik mají Američané „nasysleno“?

Klíčové body

  • Nadúspory amerických domácností klesají.
  • Jejich pomalejší pokles je proinflačním rizikem.
  • Silnější dolar nedělá koruně dobře.
Zdroj: Depositphotos

Podle sanfranciského Fedu američtí spotřebitelé během pandemie nahromadili nadúspory dosahující 2,1 bilionu dolarů. Dle odhadu bylo již vyčerpáno zhruba 1,6 bilionu. K tomu došlo měsíčním průměrným tempem 34 miliard od září do prosince 2021, poté 100 miliard dolarů během roku 2022, a nakonec 85 miliard v prvním čtvrtletí 2023.

Zbývajících 500 miliard dolarů by mělo podpořit spotřebu domácností minimálně do čtvrtého čtvrtletí letošního roku. Pokud by tempo využití dále kleslo, nadúspory by mohly vydržet až do roku 2024.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Výjimečnost pandemické situace vidíme ve srovnání kumulace úspor během předchozích období recese (srovnáváno s trendem implikovaným daty za 48 měsíců před prvním měsícem sledované recese). Distribuce nadúspor mezi domácnosti vychází dle odhadu na 4-29 % mezi nízkopříjmové a 32-67 % mezi vysokopříjmové. Tento odhad se přitom spoléhá především na předpandemická data ukazující nízkou míru úspor nízkopříjmových domácností, což se podepsalo na uváděném podílu na nadúsporách.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

V (post)pandemické době došlo k navýšení podílu likvidních aktiv u vysoko i nízkopříjmových domácností. Největší nárůst byl pozorován u 20 % domácností s vůbec nejnižšími příjmy. Fed přitom mezi likvidní aktiva zařazuje spořící i termínované vklady, krátkodobé investice či fondy peněžního trhu.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Fed upozorňuje, že rizikem objemu naakumulovaných nadúspor a jejich (ne)vyčerpání je změna výdajových zvyklostí, větší ochota si spořit či získání jiných zdrojů příjmů, které vykompenzují vyčerpané prostředky z doby pandemie. V tomto případě sehraje roli například to, jak dlouho zůstane trh práce napjatý a jak se v souvislosti s tím budou vyvíjet mzdy.

Platí, že čím je odolnější spotřebitelská poptávka, tím bude inflace, zejména jádrová, klesat pomaleji. To by znamenalo, že Fed udrží sazby vyšší po delší dobu. Aktuálně nečekáme, že by centrální banka úroky dále navyšovala, pravděpodobnost jejich stability nad hranicí 5 % až do čtvrtého čtvrtletí letošního roku je ale relativně vysoká. Tento výhled bude dále formován například bankovním sektorem a otázkou síly jeho zpřísňování podmínek úvěrování, které by mohlo Fedu značně uvolnit ruce.

Ve hře zůstává i otázka dluhového stropu a fiskální výhled. Pokud by došlo na významnou revizi fiskálních výdajů a jejich snížení, pro ekonomiku by šlo o další faktor zpomalení aktivity, tedy o protiinflační proměnnou mající potenciální vliv na rozhodování Fedu.

Z krátkodobého hlediska je nejistota kolem dluhového limitu rizikem silnějšího dolaru. Ten by přitom, jak pozorujeme v posledních dnech, mohl přispět i ke slabší koruně. U ní totiž pozorujeme o něco větší citlivost na silnější dolar než u ostatních měn regionu. Roli u korunového oslabení hrála i domácí čísla o inflaci. I tak ale budeme vývoj eura proti dolaru s ohledem na domácí měnu dále pečlivě sledovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0867 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,50 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0820 do 1,0931 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,63 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,50 ž 23,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,53 do 21,87 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter