Kolik miliardářů by bylo potřeba k záchraně naší planety?

Mohlo by několik nejbohatších lidí světa změnit životní prostředí k lepšímu? Takovou otázku si položili analytici agentury Bloomberg, kteří pomocí tzv. Robin Hood indexu měřili, zda by byli nejbohatší lidé svých zemí hypoteticky schopni zaplatit všechny emisní povolenky v nich vydaných.

Můžeme si jen těžko představit, co všechno by mohli ti nejvíce zámožní ze 44 zemí světa dělat se svými penězi oproti tomu, co vlády naopak nemohou. Pro představu, tito nejbohatší disponují kumulovaným bohatstvím o velikosti 786 miliard dolarů, což je zhruba jedno procento světového hrubého domácího produktu.

Výzkum Bloombergu zjistil, že podle tohoto „sci-fi scénáře“ ( a neměnných současných cenách) by pouze ve dvou zemích ti nejbohatší nebyli schopni vydané emisní povolenky zaplatit. První z nich je Brazílie. Tam by nejbohatší člověk Jorge Paulo Lemann se svými 29 miliardami nebyl schopen „vzduch vyčistit“ prostřednictvím nákupu emisních povolenek. Potřeboval by o dvě a půl procenta větší bohatství, než které v průměru od třetího čtvrtletí 2016 do druhého čtvrtletí 2017 držel. Druhým nedostatečně bohatým je v tomto ohledu zakladatel Alibaby Jack Ma. Celková hodnota emisních povolenek v Číně je tak obrovská, že představuje více než dvojnásobek jeho majetku, který je mimochodem působivých 37 miliard dolarů.

Nejrychleji rozvíjející se země jsou ty, které nejvíce znečišťují životní prostředí. Na druhou stranu, podle analýzy by nejbohatší Ind a Rus měli dostatek peněz na to, aby si ještě koupili pár pěkných aut či domů poté, co by zaplatili čistý vzduch v jejich zemi.

Jednou z nejméně znečišťujících zemí je naopak Švédsko. To by bylo pro tamního zakladatele legendární značky Ikea Ingvara Kamprada velmi snadné vyčistit. Při nezměněných cenách by povolenky mohl platit dokonce příštích 150 let. Zakladatel Microsoftu Bill Gates by pak se svým jměním o velikosti 85 miliard dolarů mohl zaplatit povolenky na více než dva roky. K tomu by mu vedle USA zbylo na zaplacení povolenek v sousedním Mexiku a Kanadě.

Do roku 2050 nás bude skoro deset miliard. Hrozí planetě přelidnění?

Povolenky ve skutečnosti přímo neeliminují znečišťující látky. S jejich zavedením vlády nastavily emisní stropy a  mohou buďto dát právo na znečištění, nebo je vydražit v rámci stanoveného limitu. Firmy si pak mohou povolenky kupovat, což jim umožňuje znečišťovat, nebo je prodat, pokud se rozhodnou, že svůj byznys „vyčistí“. Emise se pak postupně redukují, čím více vlády zmiňované stropy snižují.

Změna klimatu? Prý zdraží potraviny a poškodí turismus

Ročně vyhodíme jídlo o váze 121 milionů slonů. Kdo plýtvá nejvíc? – Roklen24.cz https://t.co/f5d9GmbfNd prostřednictvím @roklen24 pic.twitter.com/Sz2mNiuoMu

Newsletter