Kolik nás bude stát Macron? Klidně 1,13 dolaru za euro, tvrdí Goldmané

Skóre prvního souboje Emmanuela Macrona s Marine Le Penovou je 1:0. Klíčové hlasování se sice odehraje až 7. května, mnozí investoři už však možnému vítězství kandidátky za Národní frontu připisují jen malou pravděpodobnost. Kolik nás tedy bude stát příští francouzský prezident?

Podle Silvie Ardagnové, která působí v americké investiční bance Goldman Sachs jako stratég, přisuzují investoři prezidentských post Francie spíše Macronovi než Le Penové, o čemž nejlépe svědčí dnešní vývoj většiny světových trhů. Možná diskuze o odchodu Francie z eurozóny tak ochabuje, což ve výsledku hraje do karet euru. To by se dle současného trendu mohlo dostat až k 1,130 EURUSD, míní Ardagnová.

Pro srovnání, aktuálně se sledovaný pár obchoduje kolem 1,085 dolaru za euro. Dosažení 1,130 EURUSD by tak znamenalo více jak 4% zisk ve prospěch společné evropské měny.

To, jak moc pozitivní a především vytrvalá bude povolební reakce trhů, bude záležet i na dalších faktorech. Podle Ardagnové sehraje roli i ekonomický a inflační výhled evropské ekonomiky, zapomínat se nesmí ani na politiku Evropské centrální banky a dalších evropských měnových autorit, a to obzvláště v krátkodobém časovém rámci.

Na druhou stranu, politická nejistota spojená s možným rozpadem eurozóny zcela nevymizí, bude však pouze latentním rizikem, které se bude objevovat pouze sporadicky. Další klíčovou událostí této oblasti budou podle Ardagnové až italské parlamentní volby, které se pravděpodobně odehrají v prvním čtvrtletí 2018.

Evropa v zeleném. Rally akcií, bondů i měn

Může si euro udržet svou sílu?

I přesto, že si euro připisuje zisky vůči všem hlavním měnám, jako je libra, dolar, švýcarský frank a japonský jen, pouze v jednom případě má nakročeno k tomu, si tento trend udržet.

V tomto směru je potřeba se zaměřit na opční trh, který nám naznačuje, že pouze v případě euro – libry dosahuje roční ukazatel risk reversal hodnoty vyšší jak par (investoři v rámci sledovaného páru nakupují více call opce navázané na euro než put opce – poměr mezi oběma instrumenty se mění ve prospěch posílení eura).

Proč je tomu tak pouze u libry? Podle agentury Bloomberg bude britská měna po zbytek roku zatížena hned několika fundamenty, kam spadají například předčasné volby, které se odehrají 8. června, a dále pak vyjednávání o již spuštěném odchodu země z Evropské unie.

Mayová chce předčasné volby v Británii. Libra sílí, akcie padají

Newsletter