Dolar před daty z amerického trhu práce v mírném zisku pod 1,1030 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu ve ztrátě. Koruna oslabila nad 25,35 za euro a nad 23,00 za dolar.

Kolik stojí „zk*****yn“?

Ztráty filipínských akcií se zvětšují s tím, jak zahraniční klienti stahují peníze z nejdražšího trhu Asie. Má to co do činění s excesem prezidenta Rodriga Duterteho? Filipínský akciový index hned ve středu klesl o 1,3 procenta na 7619,10, což je jeho největší pokles za posledních pět týdnů. Klesl tak o 6 procent z 15 měsíčního maxima, kterého dosáhl 21. července, a okrajuje tak letošní zisky na 9,6 procenta. Zahraniční fondy stáhly z místních akcií jen za středu 58 milionů dolarů, což je nejvíce za rok. Index v celém tomto čtvrtletí propadl o 2,3 procenta – jedná se tak o jediný pokles na hlavních asijských trzích.

Středa byla „dnem poté“. Nazvat amerického prezidenta Baracka Obamu „zk****synem“, když kritizoval filipínskou protidrogovou kampaň, která zatím zanechala přibližně 2400 mrtvých, se tak hořce nevyplácí. „Nejnovější incident vzbuzuje obavy, že nepředvídatelné chování prezidenta Duterteho v politice bude působit rušivě a mohlo by se nakonec ´rozlít´ i do ekonomiky a podnikání,“ řekl Jonathan Ravelas, hlavní stratég pro tento trh v BDO Unibank na Filipínách. Dále to tak oslabuje trh, který je citlivý vůči amerických úrokovým sazbám, vysokým valuacím a výběrům zahraničních fondů,“ řekl.

Ekonomika země rostla v předchozím čtvrtletí sedmi procenty, v prvních třech měsících roku 2016 pak tempem 6,8 procenta.

„Investoři budou chtít raději držet hotovost s tím, jak by mohl index testovat úroveň 7500,“ poznamenává Ravelas. Index může v příštích dvou měsících spadnout až na úroveň 7330, kvůli obavám okolo schodku rozpočtu, který naroste v kontextu snížení daní a růstu výdajů, poznamenala April Lee-Tan, vedoucí výzkumu v COL Financial Group v Manile. 

Někteří poznamenávají, že by investoři měli naopak využít slabosti. Index by se podle některých mohl vrátit zpět k 8000. Kromě buranských prohlášení a zabíjení, které souvisí s drogovými válkami, mají investoři Duterteho hospodářskou a fiskální politiku rádi, respektive spíše to, co bylo doposud komunikováno, poznamenává Rafael Palma Gil, portfolio manažer společnosti Rizal Commercial Banking Group v Manile.

„Pokud nedávné události povedou k dlouhotrvající nejistotě kolem bezpečnosti nebo hospodářské politiky, mohl by takový vývoj nakonec utlumit podnikatelskou důvěru a následně ekonomické výsledky,“ poznamenala agentura Moody‘s. Duterteho „stále více kontroverzní právní a pořádková politika by se mohla vymstít v podobě reformních oportunitních nákladů.

Newsletter