Kolik vlastně dluží Řekové?

Řecká ekonomika má úrovní hrubého domácího produktu i populace poměrně blízko k té české. Tam ale podobnost končí. Úrovní celkového zadlužení je zcela jinde. Kolik Řekové dluží a kolik a kdy mají splatit zahraničním věřitelům? Podívejme se na to ve světle současných jednání o měsících navíc pro řeckou vládu.

Řecko je ekonomikou s 11 miliony obyvatel a výkonem ročního produktu v objemu zhruba 182 miliard eur. Celkový dluh země přesahuje 316 miliard eur a dluh na obyvatele se tak blíží 29 tisícům eur. Zadlužení k HDP dosahuje 174 procent. Pro srovnání česká čísla: 10,5 milionu obyvatel, zhruba 4.300 miliard korun (157 mld. eur), 1.890 miliard korun (69 mld. eur), 179 tisíc korun (6,5 tis. eur), 44 % dluhu k HDP (na datech dostupných k lednu roku 2015 ze zdrojů Eurostatu).

Důsledkem záchranných programů pro Řecko je povinnost letos splatit zahraničním věřitelům dle platných smluv zhruba 22,5 miliardy eur + další závazky mimo sjednaný záchranný program. Z této částky náleží 8,7 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu, o dvě miliardy méně eurozóně.

O co se v tuto chvíli hraje nejvíce, je prodloužení záchranného plánu za únor letošního roku. Už v březnu má totiž Řecko splatit v rámci balíku pomoci řádově 1,5 miliardy eur, dalším věřitelům pak další zhruba jednu miliardu eur. Hned v dubnu náleží přes půl miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu na splátkách včetně úroků a o měsíc později na splátkách zahraničním věřitelům přes další miliardu eur. To jsou stále spíše menší částky, další „darda“ pro řecké finance přijde v červnu.

Před polovinou roku má podle podmínek stávajícího záchranného programu a ruku v ruce s prodloužením programu o další čtyři měsíce – tedy do konce června – dojít na splátku MMF v rozsahu zhruba 1,4 miliardy eur a jen o něco méně dalším věřitelům.

V červenci, tedy již za současným prodloužením stávající pomoci Řecku, se o slovo přihlásí Evropská centrální banka. Ona a jednotlivé národní centrální banky bude po Řecku proti splátkám dluhopisů žádat zhruba 3,5 miliardy eur.

Perno pro Řeky bude trvat, kam dohlédneme dnes, ještě v srpnu, kdy musejí proti červenci splatit ještě o zhruba dvě stovky tisíc eur více do rukou evropských věřitelů a v září s necelou 1,5 miliardou eur Mezinárodnímu měnovému fondu. 

Newsletter