Komerční banka (-10 %) drtí burzu. Dividenda už nebude tak štědrá

AKTUALIZOVÁNO: Atraktivita akcií Komerční banky je zásadní měrou o velmi atraktivní vyplácené dividendě. S výplatou až celého zisku je ale konec, oznámila banka spolu s výsledky a v následných komentářích. Titul na pražské burze propadá o více jak 10 procent a stahuje celý trh do 2,5% ztráty. Co tedy čekat?

Vývoj akcií Komerční banky sledujte na Roklen24 ZDE.

Komerční banka spolu s dnes zveřejněnými výsledky za druhé čtvrtletí a první pololetí roku oznámila, že její dividendová politika projde revizí. Směrem nahoru to být nemůže. Loni banka rozhodla o výplatě 80 až 100 zisku dividendou a ještě v lednu letošního roku oznámila, že tento zvýšený výplatní poměr hodlá dále zachovat – tedy i pro rozdělení zisku letos.

Teď už je to ale jinak. V mezidobí na Komerční banku jako jednu z velkých tuzemských bank dopadl kvůli novým požadavkům regulátorů takzvaný polštář pro systémové riziko a zvýšený proticyklický kapitálový požadavek. Také kvůli striktnější interpretaci nových bezpečnostních pravidel pro kapitál bank Basel III Komerční banka rozhodla, že se posune směrem „normalizace“ dividendové politiky.

Před zvýšení na „mimořádný“ výplatní poměr Komerční banka vyplácela dividendou 60 až 70 procent čistého zisku. Pravděpodobný je podle vyjádření banky právě návrat na tuto úroveň.

„Za předpokladu žádných dalších změn v požadavcích na kapitál v průběhu roku 2016 očekáváme, že návrat k výplatě dividend před obdobím jejich zvýšeného rozdělování (počínaje rokem 2014) Komerční bance umožní přirozený rozvoj jejího podnikání,“ uvedla banka v následném prohlášení. „Komerční banka se pravděpodobně vrátí k běžnému výplatnímu poměru ze zvýšeného 80 až 100 procent, řekl jinými slovy totéž provozní ředitel banky Libor Löfler.

Akcie Komerční banky za byť stále velmi solidní, tak přesto negativní směrem proti současnosti se sunoucí výplatu dividendy, reagovaly propadem až o 10 procent k úrovním pod 880 korun za akcii. Celou pražskou burzu Komerční banka posunula do ztráty, překračující 2 procenta. Na pokles trhu tlačí odpisem více než 2,5 procenta pod 230 korun za akcii operátor O2, mírně ztrácejí silné emise Erste a ČEZu.

Od ledna by se na Komerční banku měla vztahovat rezerva ke krytí systémového rizika ve výši tří procent, zatímco nyní je 2,5 procenta. Nový požadavek ze strany České národní banky doplňuje již dřívější rozhodnutí centrální banky uplatnit proticyklickou kapitálovéou rezervu ve výši 0,5 procenta.

Za výrazně negativní překvapení považují oznámení analytik Patria Finance Václav Kmínek i Michal Křikava z Fio bank. „Vzhledem ke skutečnosti, že KB je primárně investory vnímána jako dividendový titul, trh nepotěší ani pravděpodobná revize v dividendovém výplatním poměru pro rok 2016,“ uvedl například Křikava. Podle něj se výplatní poměr vrátí k 70 procentům.

Hlavní investiční stratég společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka uvedl, že s určitým poklesem dividendy se sice pro budoucí roky počítalo, navýšení kapitálového požadavku k systémovému rizika od příštího roku je však nečekané a vše urychlilo. „Tržní reakci, při níž akcie KB klesají o téměř deset procent, vidím jako přehnanou, negativní dopad na hodnotu akcií KB odhaduji na tři až čtyři procenta,“ uvedl. Roli podle něj v aktuální reakci hraje i nižší objem obchodu na pražské burze a také to, že investoři nejsou na taková překvapení u Komerční banky zvyklí.

Newsletter