V dopoledních hodinách jsme opět svědky velmi nepřehledného obchodování. Evropské akcie otevřely v zisku, zatímco euro proti dolaru výrazně ztrácí a obchoduje se znatelně pod 1,1800 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Komerční banka zažila (ne)obvyklé první čtvrtletí, i kvůli ČNB

AKTUALIZOVÁNO – Komerční bance vzrostl v 1. čtvrtletí čistý zisk očištěný o jednorázové položky o 11,2 procenta na 3,2 miliardy korun při mírně rostoucích výnosech a provozních nákladech. Skupina KB těžila z mimořádně příznivých podmínek pro finanční operace a náklady rizika.

Vykázaný čistý risk včetně mimořádného příspěvku z restrukturace budov centrály banky stoupl na 4,1 miliardy Kč, což představuje meziroční zvýšení o 41 procent.

Výnosy vzrostly o 1,7 procenta na 7,8 miliardy Kč. Růst byl tažen zisky z finančních operací, zatímco čisté úrokové výnosy a čisté poplatky a provize poklesly

„Finanční trhy v 1. čtvrtletí ovlivnilo očekávání blížícího se konce měnových intervencí. To způsobilo silný příliv kapitálu ze zahraničí, který měl dopad na ceny a částečně se přelil do bankovních vkladů. Vývozci zároveň usilovali o zajištění svých budoucích příjmů proti možnému posílení české koruny. Z tohoto pohledu nebylo první čtvrtletí obvyklým,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Albert Le Dirac‘h.

„Výsledky byly velmi pozitivně ovlivněny zvýšeným zájmem firemních klientů ochránit se proti změně kurzu koruny vůči euru před opuštěním měnového závazku ČNB v 1 čtvrtletí. Část této poptávky byla zcela jistě spekulativní, a ta pravděpodobně v dalších kvartálech výrazně opadne. Na druhé straně část pozitivního růstu výnosů z finančních operací si banka pravděpodobně udrží díky trvalé potřebě firem zajistit si měnové riziko CZK/EUR,“ uvedl analytik BH Securities Martin Vlček.

Dodal, že dlouhodobě je růst zisku tažen velmi silným růstem objemu úvěrů. Samotná výnosnost z každé půjčené koruny klesá díky silné konkurenci a poklesu úrokových sazeb z nových úvěrů. Fixní poplatky také dlouhodobě klesají díky konkurenci nízkonákladových bank a levnější obsluze přes online a mobilní kanál. Dokud bude trvat silný růst úvěrů, celkové zisky pravděpodobně porostou dál.

Objem hrubých úvěrů vzrostl o 8,6 procenta na 596,1 miliardy Kč. Objem vkladů stoupl o 12,7 procenta na 758,2 miliardy Kč. Kapitálová přiměřenost dosáhla 15,7 procena, přičemž regulatorní kapitál KB obsahuje pouze nástroje nejkvalitnější třídy jádrového Tier 1 kapitálu.

KB vykázala likviditu na vysoké úrovni, poměr čistých úvěrů ke vkladům dosáhl 76,7 %. „Co se týká KB, zvýšili jsme objem úvěrů a aktiv ve správě a podnikli jsme řadu kroků ke zlepšení efektivity a vzájemné spolupráce mezi různými týmy Skupiny KB a k zajištění dobré připravenosti na budoucnost – například sloučením funkcí centrály do dvou lokalit v Praze,“ dodal Albert Le Dirac‘h.

Komerční banka měla ke konci března 46.082 akcionářů (meziroční o 1485 více), z čehož 40.749 byly fyzické osoby z České republiky (meziroční nárůst 1 414). Strategický akcionář Société Générale drží v KB 60,3% podíl, menšinoví akcionáři drží 39,7% podíl.

Newsletter