Evropské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě testuje 1,0850 za euro. Koruna oslabila nad 25,30 za euro.

Komický nesoulad na devizovém trhu, který mnohým uniká

Klíčové body

  • Na devizovém trhu panuje ekonomický a politický nesoulad.
  • Trh sází na konec zvyšování sazeb v tomto cyklu, proto dolar oslabil.
  • Slabší dolar pomohl měnám regionu, včetně koruny.
Zdroj: Depositphotos

Přestože sleduji finanční trhy již dlouhou řadu let, odpověď na jednu otázku mi stále uniká. A to, zdali má na vývoj měnových trhů větší vliv politika nebo ekonomika.

Před několika dny se vydala ministryně financí Spojených států amerických Yellenová na oficiální návštěvu Čínské lidové republiky s poměrně jasným cílem – urovnat pošramocené ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi. Setkala se s celou řadou významných čínských představitelů, s tím nejvýznamnějším však nikoliv. Prezident státu nemá povinnost přijmout jakéhokoliv ministra cizí země, byť je z USA. Je to pouze otázka respektu k dané osobě. Člověk by to asi přešel mávnutím ruky, kdyby se zanedlouho poté prezident Čínské lidové republiky nesešel s jinou osobu, kterou byla mluvčí ruského senátu. Dvě ženy, dvě země, dva různé přístupy.

Ve stejnou dobu, kdy probíhala výše popsaná politická komunikace beze slov, se finanční trhy rozhodly, že nastal pravý čas na změnu pohledu na posilující trend amerického dolaru. O chlup lepší než očekávaná inflační čísla vyvolala spekulaci o konci utahování měnových podmínek v největší světové ekonomice a oslabení amerického dolaru proti hlavním měnám, euru a japonskému jenu. Nešlo o žádný velký procentní pohyb, avšak byly proraženy psychologické úrovně, které dlouhou dobu odolávaly útokům. Pohyb doprovázely poměrně odvážné komentáře stratégů finančních trhů věštících prudké a dlouhodobé oslabování dolaru doprovázené odlivem kapitálu ze Spojených států do zejména asijských trhů, Čínu nevyjímaje.

Postavíte-li si vedle sebe tyto dvě zprávy, nemůžete si nepoložit otázku, kdo trpí větší zaslepeností, zdali ministryně financí Yellenová snažící se napravit nenapravitelně poškozené čínsko-americké vztahy nebo správci portfolií věřící v návrat starých globalizačních trendů. Tento do značné míry komický nesoulad mezi politickou realitou a viděním světa skupinou lidí rozhodujících o pohybech kapitálu v mezinárodním finančním systému bude v současné době jedním z určujících faktorů na trzích. Nečekejme žádné velké návraty a sekulární trendy, nýbrž velkou volatilitu.

Kurz eura vůči koruně zareagoval na oslabení dolaru pouze kosmetickým pohybem směrem dolů. Pokud by se měl naplnit scénář o konci amerického „utahování“ znamenalo by to pro korunu spíše negativní zprávu z důvodu snížení rizika dalšího zpřísňování ze strany ČNB.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1233 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1161 do 1,1279 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,76 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,15 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,68 až 23,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,05 do 21,31 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter