Komodita, kterou nikdo nezná, ale každý ji chce koupit

Komoditní trhy zažívají poměrně silnou vlnu obnovy. Ještě předtím si však prošly intenzivním výplachem, který nejednoho těžaře či ocelárnu dostal do značných problémů. Ti, kteří pocítili propad nejintenzivněji, byli v mnoha případech donuceni prodat své doly, aby tak splatili dluhy či alespoň částečně osekali své ztráty. Pravdou je, že existuje jeden kov, kterého se tento trend netýkal. Mnozí experti ho ani neznají, ovšem s jeho použitím se dozajista setkali. O které komoditě je řeč? Seznamte se niobiem.

Niobium je kovový přechodný prvek 5, skupiny periodické tabulky. Jeho název je odvozen z řecké mytologie, konkrétně od thébské královny Niobé, která bývá zobrazována jako truchlící matka. Kov je využíván v elektronice, stejně tak i v metalurgii při výrobě speciálních slitin. Jeho vlastnosti umožňují vyrobit například mnohem silnější, ale zároveň i lehčí ocel, která se používá obzvláště u průmyslových potrubí či pro výroby speciálních dílů pro letadla (viz graf).

I přesto, že je název niobium odvozen o symbolu truchlení, jeho producenti k zármutku rozhodně nemají žádný důvod. Na celém světě totiž existují pouze tři místa, kde se tento kov těží. Cena za kilogram je tudíž asi sedmkrát vyšší než cena mědi.

Tomu, jak moc je sledovaná komodita vzácná, odpovídá i dění na jejím trhu. Jmenovat je možné nedávný boj o brazilský důl zadlužené společnosti Anglo American, kde se kromě fosfátů těží i niobium. Utkání o divizi se zúčastnilo více jak 15 firem, přičemž vítězem se stala čínská China Molybdenum. Ta za nákup nabídla 1,5 miliardy dolarů, tedy o 50 % vyšší částku, než kterou odhalovali analytici, v mnohých případech nemajících ani tušení, co to niobium vlastně je.

„Vůbec jsem netušil, co je niobium, a to se v těžařském průmyslu pohybuji dvacet let,“ řekl pro agenturu Bloomberg Craig Burton, předseda společnost Cradle Resources, které plánuje investovat 200 milionů dolarů do vlastního projektu těžby niobia v Tanzanii. „Neměl jsem ani páru, o čem je řeč, dokud se přede mnou neobjevila možnost rozjet byznys v Africe. V tu chvíli jsem otevřel periodickou tabulku, abych se přesvědčil, že takový prvek opravu existuje,“ dodal Burton.

Niobium je nejen velice obtížné najít, ale rovněž i ocenit. Více jak 80 % světové nabídky totiž pochází z brazilské firmy Cia Brasileira de Metalurgia & MIneracoa (CBMM). Podle serveru Metal Bulletin, který zveřejňuje ceny kovů jako je bizmut a germanium, neexistuje na trhu niobia dostatek likvidity na to, aby bylo možné stanovit jeho přesnou a uměle neovlivněnou tržní cenu.

Podle společnosti Cradle Resources se během minulého roku obchodoval kilogram niobia za zhruba 40 dolarů. Pro srovnání, cena stejného množství mědi se v té samé době na londýnské burze kovů pohybovala na 5,49 dolarech.

Celková poptávka po niobiu pak dosahuje ročně 90 až 100 tisíc metrických tun.

Unikátní byznys

„Niobium je velmi unikátním byznys,“ míní Kalidas Madhavpeddi, šéf mezinárodního oddělení společnosti China Molybdenum. Jeho slova potvrzuje především fakt, že těžba kovu probíhá pouze v třech dolech v Brazílii a v Kanadě.

Vzhledem k tomu, že brazilská CBMM ovládá více jak 80 % trhu, je to právě ona, kdo „mačuje“ nabídku a poptávku, a tedy i manipuluje s cenou. Firma byla založena před padesáti lety brazilským miliardářem Sallesou. Od té doby si svou dominanci na trhu udržela, a to i přes prodej 30% podílu skupině asijských výrobců oceli v roce 2011.

Zhruba 9 % trhu spadá pod produkci brazilského dolu Anglo American, dnes už spadajícícho pod China Molybdenum, a kanadského Niobec, do kterého v roce 2014 zainvestovala firma Magris Resources. Do hry se nově dostává i zmiňovaný projekt v Tanzanii. U toho se očekává možná spoluúčast investorů, kteří neuspěli v boji o brazilskou těžbu, což však záleží především na firmě Cradle Resources. Plánovaný začátek těžby je v tomto případě nastaven na polovinu roku 2018.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

 

Newsletter