Komoditní loser má dle stratégů otevřenu cestu vzhůru

Káva. Ze všech zemědělských komodit si letos vede nejhůř. Zatím. Důvod? Zejména dostatek dešťů v Brazílii, tím úroda kávy a nárůst zásob. Experti si ale stojí za názorem, že právě kávu čeká odraz ode dna.

Káva Arabica, vedená na burze IEC, od počátku roku 2015 zlevnila o více než pětinu a její cena se přiblížila ročním minimům u 130 centů amerického dolaru za libru. Přesto analytici Rabobank tvrdí, že na konci roku cena stoupne na 150 centů, zaznamenala by tak nárůst o 15 procent.

Káva v roce 2014 jasně předčila ostatní zemědělské komodity kvůli období sucha v zemi jejího největšího světového výrobce – Brazílii. To vyhnalo ceny velmi vysoko a zapříčinilo i v úvodu letošního roku značné navýšení prodeje. To nicméně bylo ztíženo poklesem brazilského realu o řádově třetinu vůči americkému dolaru za poslední půlrok.

Rabobank očekává globální deficit na trhu s kávou v běžném hospodářském roce 2014/15 ve výší 6 milionů pytlů s odvoláním na nižší brazilskou produkci a pružnou globální poptávku a ještě pro následující rok přdpovídá nedostatek na trhu v rozsahu 1,6 milionu pytlů.

The International Coffee Organization (ICO) má na věc podobný pohled. Ve zprávě zveřejněné minulý týden uvedla, že očekávaná produkce kávy pro rok 2014/15  bude 142 milionů pytlů, zatímco poptávka v objemu kolem 149 milionů pytlů.

„Vzhledem k nižší úrovni produkce v roce 2014/15 se očekává, že budou k obsloužení trhu použity zásoby. To by za normálních okolností vedlo k vyšším cenám,“ řekl Mauricio Galindo, ředitel provozu ICO.

Navzdory nedávným dešťům v Brazílii bylo za rok 2014/15 v Brazílii sklizeno 48 milionů pytlů kávy. Oproti předchozímu roku se jedná o pokles o 7 milionů pytlů, právě kvůli krutému 3měsíčnímu suchu na počátku roku 2014.

Podle ICO, silná poptávka ze Severní Ameriky, Evropy a Japonska jistě přispěje k vyšší tržní ceně. V průměru tyto regiony totiž přidávají až 1.6 procenta ročního růstu poptávky. 

Newsletter