Evropské i americké výnosy rostou. Euro je proti dolaru ve ztrátě, obchoduje se pod 1,0900 EURUSD. Měny regionu jsou v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 24,80 za euro.

Komoditní loser má dle stratégů otevřenu cestu vzhůru

Káva. Ze všech zemědělských komodit si letos vede nejhůř. Zatím. Důvod? Zejména dostatek dešťů v Brazílii, tím úroda kávy a nárůst zásob. Experti si ale stojí za názorem, že právě kávu čeká odraz ode dna.

Káva Arabica, vedená na burze IEC, od počátku roku 2015 zlevnila o více než pětinu a její cena se přiblížila ročním minimům u 130 centů amerického dolaru za libru. Přesto analytici Rabobank tvrdí, že na konci roku cena stoupne na 150 centů, zaznamenala by tak nárůst o 15 procent.

Káva v roce 2014 jasně předčila ostatní zemědělské komodity kvůli období sucha v zemi jejího největšího světového výrobce – Brazílii. To vyhnalo ceny velmi vysoko a zapříčinilo i v úvodu letošního roku značné navýšení prodeje. To nicméně bylo ztíženo poklesem brazilského realu o řádově třetinu vůči americkému dolaru za poslední půlrok.

Rabobank očekává globální deficit na trhu s kávou v běžném hospodářském roce 2014/15 ve výší 6 milionů pytlů s odvoláním na nižší brazilskou produkci a pružnou globální poptávku a ještě pro následující rok přdpovídá nedostatek na trhu v rozsahu 1,6 milionu pytlů.

The International Coffee Organization (ICO) má na věc podobný pohled. Ve zprávě zveřejněné minulý týden uvedla, že očekávaná produkce kávy pro rok 2014/15  bude 142 milionů pytlů, zatímco poptávka v objemu kolem 149 milionů pytlů.

„Vzhledem k nižší úrovni produkce v roce 2014/15 se očekává, že budou k obsloužení trhu použity zásoby. To by za normálních okolností vedlo k vyšším cenám,“ řekl Mauricio Galindo, ředitel provozu ICO.

Navzdory nedávným dešťům v Brazílii bylo za rok 2014/15 v Brazílii sklizeno 48 milionů pytlů kávy. Oproti předchozímu roku se jedná o pokles o 7 milionů pytlů, právě kvůli krutému 3měsíčnímu suchu na počátku roku 2014.

Podle ICO, silná poptávka ze Severní Ameriky, Evropy a Japonska jistě přispěje k vyšší tržní ceně. V průměru tyto regiony totiž přidávají až 1.6 procenta ročního růstu poptávky. 

Newsletter