Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

Komoditní trhy? Spíše chladná střízlivost

Komoditní býci vstoupili do prvního čtvrtletí na vlně nadšení popoháněném očekávaným růstem zisků a inflace. Ve skutečnosti však dochází k prudkému návratu do reality, kde to vypadá na prémii pro zlato a negativní vývoj pro ropu.

  • Křehký sentiment, který měl za následek ostrou korekci během března, v dohledné době pravděpodobně nezmizí
  • Zlato potřebuje rostoucí dolar, očekávání výnosů z dluhopisů slábnou ještě více než dříve

Nadšení, ke kterému došlo na komoditním trhu po zvolení Donalda Trumpa v listopadu minulého roku v USA a dohodě OPEC o omezení produkce, napomohlo k dramatickému nárůstu ve spekulativní poptávce, který přetrval až do února.

Stále patrnějším se ale během prvního čtvrtletí stal nedostatek rychlosti růstu cen, který by ospravedlnil býčí nárůst ve spekulativních pozicích. Na konci čtvrtletí byla ropa zpátky pod tlakem ze strany OPEC a omezení produkce bylo oslabeno zvýšením jinde. Nadšení ze zvolení Trumpa začalo slábnout kvůli pochybnostem, zda bude schopen prosadit svoji politiku růstu v Kongresu.

Bloomberg komoditní index – koš hlavních komodit – obchodoval stranou za poslední rok a obnovené oslabení, především u ropy, během března konečně spustilo rekordní objem prodejů z fondů. Druhé čtvrtletí nebude pravděpodobně pro index zlomovým bodem, protože u různých sektorů přetrvávají mnohá rizika. Dolar by mohl nakonec poskytnout nějakou podporu s tím, jak býčí rychlost růstu dále slábne, v neposlední řadě ke dvěma hlavním měnám – euru a japonskému jenu.

Fundament surové ropy ještě není dostatečně silný, aby podpořil setrvalé oživení. Projevilo se to v průběhu prvního čtvrtletí, kdy se ropa setkala se silnou rezistencí nad 55 USD/barel i přes podporu z fondů, kde byly v jedné fázi býčí sázky v hodnotě překračující 1 miliardu barelů.

Úsilí členských i nečlenských zemí OPEC omezit produkci se dostalo hodně pozitivní pozornosti. Nicméně uvědomění si, že proces narušilo nedostatečné dodržování ze strany jednotlivých členů a rostoucí produkce jinde, vedlo k dalšímu oslabení.

Křehký sentiment, který měl za následek ostrou korekci v průběhu března, pravděpodobně v dohledné době nezmizí. Organizace OPEC bude možná nucena rozšířit současné omezení produkce na více než šest měsíců, aby dosáhla cíle dosažení rovnováhy na trhu.

Připravte se na růst cen ropy. Až o 20 procent

Prodloužení dohody ale vyžaduje, aby se členské i nečlenské země OPEC dohodly. Objevily se náznaky frustrace u Saudské Arábie týkající se pomalého dodržování pravidel ze strany Ruska a Iráku. Zůstává zde otázka, jak by dohoda přežila po dobu celých 12 měsíců, když se objevují náznaky obav již nyní, méně než 12 týdnů před dohodou.

V USA produkce každým týdnem stoupá. Počet ropných vrtů je zpět na úrovni září 2015, zatímco ceny hranice rentability vrtu klesly a produkce na vrt roste. Vzhledem k tomu, že více než 35 % produkce roku 2017 je již zahedgeováno (zdroj: Goldman Sachs), musí být pokles výrazný, aby změnil současný výhled pro rostoucí produkci v USA.

Naše předpověď 50 USD/barel před výzvou USD 60/barel u ropy Brent byla splněna během prvního čtvrtletí. S rozšířením oživení věříme, že to nejlepší, v co může trh doufat ve druhém čtvrtletí, je stabilizace ropy Brent okolo 50 USD/barel. Není však možné vyloučit dočasný pokles na 45 USD/barel. Snižujeme naši předpověď ke konci roku na 58 USD/barel a zároveň věříme, že nárůst poptávky a omezení dodávek pozitivně ovlivní cenu.

Zlato opět zažilo prodejní tlak před nárůstem sazeb v USA, ale jako u dvou předchozích nárůstů v prosinci 2015 a 2016, oznámení se vztahovalo k minimu, od kterého se kupující navrátili zpět. Po silném začátku roku se zvýšenými geopolitickými obavami v Evropě i v USA zažilo zlato i stříbro silné prodeje před schůzkou FOMC dne 15. března.

Obávaný prudký nárůst se nekonal, protože si FOMC podržel svůj výhled na dva další nárůsty sazeb v roce 2017, následované dalšími dvěma v roce 2018. S oznámením stálého kurzu s inflací a utlumeným výhledem růstu byly oba kovy posíleny slabým dolarem a výnosy z dluhopisů na znamení, že „líbánky“ Donalda Trumpa s trhy už skončily.

Putin plní trezory zlatem. Co tím sleduje?

Investoři si zachovali vlažný postoj ke zlatu s rychlým nárůstem spekulativních dlouhých pozic v lednu a únoru s rychlým zvýšením cen a rozšířením peněžního oběhu před zasedáním FOMC. To naznačuje, že zlato potřebuje býčí dolar a slábnoucí očekávání výnosů z dluhopisů více než dřív.

Na druhou stranu svět v současné době čelí celé řadě geopolitických rizik, která jsou v číselném vyjádření nejvyšší za velice dlouhou dobu. Tato situace bude pravděpodobně přitahovat poptávku od investorů hledajících diverzifikaci a zajištění před nečekanými událostmi.

Průmyslové kovy vykazují znaky oslabení, i přes četná přerušení v dodávce, která postihla především měď. Čisté dlouhé pozice hedgeových fondů u stříbra jsou třikrát vyšší než pětiletý průměr, zatímco u zlata je to polovina. Vezmeme-li v úvahu tento vývoj, bude mít stříbro v poměru ke zlatu možná problémy. Poměr zlata ke stříbru se zatím tento rok obchodoval mezi 68 a 72 a možná se bude potřebovat vrátit na vyšší konec tohoto rozpětí, aby přilákal další zájem.

 

Newsletter