Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Kompas podnikatele: Co je teď potřeba vědět o české ekonomice?

Pro podnikatele je maximální přehled o tom, co se děje v jeho podniku, základ. Každá společnost je však součástí mnohem většího celku, od něhož se odvíjí i velká část jejího výkonu. Tímto celkem je ekonomika. Ne každý byznysmen má ale čas ji dopodrobna studovat. Proto je tu Kompas Podnikatele. Aktuální 33. vydání shrnuje stav české ekonomiky a v návaznosti na to přináší zhodnocení a doporučení ze strany Mezinárodního měnového fondu.

Kompas Podnikatele je unikátní služba, která vznikla ze spolupráce Asociace malých a středních podniků (AMSP) a finanční skupiny Roklen. Jedná se o pravidelný ekonomicko-analytický měsíčník zaměřující se primárně na to nejzásadnější dění v domácí i zahraniční ekonomice.

Česká ekonomika? Skvělá kondice!

Data z poslední doby dále potvrzují skvělou kondici tuzemské ekonomiky, která se tak výrazně přibližuje svému potenciálu. Které fundamenty zažívají boom?

Průmyslová výroba v březnu využila většího počtu pracovních dnů ve srovnání s předchozím rokem a připsala si meziročně bezmála 11 procent. I po očistění o kalendářní vlivy tento růst stále činil 4,4 procenta. Březnová data z průmyslu dále opět potvrdila dominanci automobilového sektoru. Na vysokém růstu se výroba aut totiž podílela hned jednou třetinou. Za celé první čtvrtletí letošního roku vzrostla výroba motorových vozidel meziročně již o 14,9 procenta, přičemž bylo vyrobeno celkem více než 380 tisíc osobních aut. Za první tři měsíce letošního roku tak dosáhla výroba osobních automobilů již téměř 29 procent objemu celého předchozího roku. Lze tedy očekávat, že letos bude výroba v automobilovém segmentu snadno atakovat loňskou rekordní úroveň.

Na trhu práce dlouhodobě pozorujeme napjatou situaci, přičemž jejímu uvolnění v nejbližších měsících stále nic nenasvědčuje. Nezaměstnanost v dubnu v souvislosti s postupným náběhem sezónních prací dle očekávání dále poklesla na 4,4 procenta. MPSV zároveň evidovalo vůbec nejvyšší počet volných míst (159,1 tis.). K tomu bylo reportováno „jen“ 327,2 tis. uchazečů, což ve výsledku znamená, že na každé volné pracovní místo momentálně připadají přibližně 2 uchazeči. I z pohledu tohoto ukazatele tak byla podobně napjatá situace na trhu práce naposledy k vidění v roce 2009.

Na druhou stranu, jistota zaměstnání zřejmě dodává spotřebitelům potřebnou důvěru k dalším útratám. Dobře to ilustrují maloobchodní tržby, které překonaly očekávání trhu a vzrostly v březnu meziročně (bez motorových vozidel) o 7,8 procenta po únorových 0,6 procentech.

Spotřeba domácností spolu se zahraničním obchodem dle našich odhadů sehrála důležitou roli i v celém prvním čtvrtletí letošního roku, když výrazně přispěla k růstu reálného HDP. To dle předběžně zveřejněného údaje vzrostlo o 2,9 procenta (po 1,9 ve čtvrtém kvartálu 2016).

Mírné překvapení pak připravila dubnová inflace, která za očekáváními naopak zaostala a dosáhla „jen“ 2 procent. Hlavním důvodem byl menší než očekávaný meziroční nárůst cen potravin a nealkoholických nápojů spojený s poklesem cen těch alkoholických. Alkoholické nápoje pak v dubnu zlevňovaly i v porovnání s letošním březnem. Důvodem může být dočasné zlevnění kvůli Velikonocům. Naopak připlatit si tuzemští spotřebitelé oproti předchozímu roku museli především za oděvy, obuv, dopravu a bydlení, které tak odráží napjatou situaci na realitním trhu.

Přes meziměsíční pokles inflace o 0,6 procentního bodu se dle našeho názoru nejedná o nijak zásadní zpomalení cenového růstu. Lépe totiž o tom, co se s cenami na trhu skutečně děje, vypovídají ukazatele jádrové inflace, které jsou očištěny o volatilní složky, podléhající v průběhu roku silné sezónnosti, a regulované ceny. Ty ani zdaleka nezaznamenaly tak dramatický pokles jako celkový cenový index. Proto očekáváme, že se inflace bude ještě několik měsíců relativně bezpečně držet na inflačním cíli ČNB (spíše nad ním).

Přesto v aktuální prognóze sledujeme začátkem příštího roku tendenci inflace k poklesu. Vše ale bude záležet na vývoji kurzu a vůli ČNB zpřísnit měnové podmínky zvýšením úrokových sazeb. Proti očekávanému posilování totiž stále stojí výrazná překoupenost tuzemského devizového trhu, která může investory, před opuštěním kurzového závazku sázející na posílení koruny, v jejich pozicích uzamknout na delší dobu. Budou-li totiž chtít realizovat zisky, musí vyčkat, dokud jim přirozenou prostistranu nevytvoří domácí exportéři přebytkem zahraničního obchodu.

Autorem je ekonom finanční skupiny Roklen Jaromír Gec.

Mezinárodní měnový fond chválí (a varuje) ČR i ČNB

V minulých týdnech se zástupci MMF setkali v rámci své návštěvy ČR s akademiky, politiky a experty na domácí ekonomiku. Následně pak zveřejnili své předběžné závěry, které potvrzují to, co už víme. Ekonomice se daří.

Česká ekonomika zažívá silný ekonomický růst, míra nezaměstnanosti je nízká a inflace je zpátky (byť pravděpodobně jen dočasně) na svém cíli. Veřejné finance jsou v dobré kondici a bankovní systém je likvidní a ziskový. Nicméně současný stav vede k nutnosti některých kroků. Například nedostatek kvalifikované pracovní síly je a bude výzva pro firmy a další fungování trhu práce. Tak v kostce zní závěry ze zprávy MMF.

Analytici MMF zlepšili výhled růstu české ekonomiky na 3 procenta v letošním roce, především díky spotřebě domácností. Rovněž zazněla i predikce, že vinou nedostatku kvalifikované pracovní síly nepřekročí střednědobý růst ekonomiky hranici 2,5 procenta. Celkově dobrou předpověď ekonomiky ale svazuje nejistota. Především jde o vývoji směnného kurzu. V současné situaci je však nutné zdůraznit i politickou nejistotu, která může vést až k nedostatečné politické přípravě státního rozpočtu. Předpověď MMF dále předpokládá, že nedostatek pracovní síly povede k růstu produktivity firem v české ekonomice.

Zpráva MMF se staví pozitivně k načasování opuštění kurzového závazku ČNB v kontextu dostatečně vysoké inflace a dalším proinflačním tlakům. Zároveň zaznělo i doporučení neuspěchat zvyšování úrokových sazeb, a to i za cenu krátkodobě vyšší inflace. Ve zbylých otázkách politiky centrální banky upozorňuje zpráva na hrozbu rychlého růstu zadlužování domácností a volá po zvýšení pravomocí ČNB zasahovat do hypotečního trhu. Samotná novela zákonu o ČNB, která by vyšší pravomoci banky umožňovala, však stále leží ve Sněmovně. Jde o jednu z otázek, u které současná politická krize prohlubuje nejistotu a otvírá možnost k budoucím problémům.

Ze strukturálních reforem je podle zástupců MMF největší potřeba změny daňového zatížení při vstupu na trh práce, především v době návratu po rodičovské dovolené. Důležitým bodem pro vývoj české ekonomiky je zároveň zjednodušení získávání stavebních povolení. Dosavadní praxe vytváří překážku na realitním trhu.

V podobném duchu analytici z MMF navrhují zjednodušit byrokratické zatížení startupů. V oblasti fiskální politiky pak zpráva zdůrazňuje postupné zlepšení veřejných financí, zároveň však poukazuje na neexistenci dlouhodobé strategie veřejných investic.

Autorem je ekonom finanční skupiny Roklen Michal Šoltés.

 

Newsletter