Konec býčího trendu?

Prolomení 200denního klouzavého průměru obvykle pro akciové trhy nevěstí nic dobrého, minimálně to ve většině případů znamená ukončení aktuálního trendu. Dostat se pod tuto technicky důležitou hranici se během minulého týdne podařilo indexu Dow Jones a během včerejšího dne se k němu připojil i širší index S&P 500 (první graf v galerii článku).

Ve většině případů, řada technických analytiků považuje prolomení 200denního průměru za oficiální ukončení býčího trendu. Takže čistě dle této úvahy, bychom se nyní měli nacházet nově v medvědím teritoriu.

Nynější situace ale nemusí být tak dramatická, alespoň to ve své úvaze uvadí Mark Hulbert pro Marketwatch. Zatímco systémy sloužící k časování trhu založené na 200denním klouzavém průměru měly jednoznačně výborné výsledky na počátku minulého století, v posledních dekádách již jejich výsledky tak zajímavé nejsou a to natolik, že část obchodníků si dokonce myslí, že již nemají opodstatnění.

Dobrým příkladem může být období od roku 1990. Signály k prodeji, dle 200denního klouzavého průměru pro S&P, vydal index v 85 případech. Během následujících týdnů či měsíců ale ve většině případů došlo naopak k růstu indexu a to řádově o 2 – 10 %.

Poslední aktuální případ, kdy se index S&P dostal pod svůj 200 denní klouzavý průměr, nastal v listopadu 2012 (viz druhý graf v galerii článku). Následně se ale index obratem vrátil ke svému předchozímu růstovému trendu a během dalších měsíců vzrostl o více jak 10 procent. Stejný vývoj je na grafu vidět i v případě červnového poklesu pod 200denní průměr.

Nyní tak nezbývá než počkat si, jak se aktuálně trh zachová. Zda-li opět podpoří nefunkčnost 200 denního průměru jako historického signálu k prodeji, či se opět vrátí k předchozímu růstovému trendu. 

Newsletter