Posílení preventivní péče a konec dlouhého čekání v nemocnicích nebo laboratořích na diagnózu nemoci? Díky přístroji Malia biotechnologického startupu NANTEO bude stačit stavit se například v lékárně, darovat kapku krve, vložit cartridge test a do půl hodiny mít veškeré výsledky v telefonu. Přístroj má násobně menší rozměry než současná zařízení v laboratořích, a přesto dokáže v podstatě to samé: detekovat v krvi antigeny nebo protilátky, a tím odhalit nemoc, případně pomoci vážnějším diagnózám, v rámci usnadněné preventivní diagnostiky, předejít.
Zajímavý vědecký počin brněnského startupu NANTEO má ještě zajímavější byznysový potenciál, který, navzdory relativně počáteční fázi projektu, zaujal i nejednoho zavedeného hráče na trhu. Například Pfizer začlenil NANTEO do výběru TOP 5 ve svém projektu s názvem Pfizer Healthcare Lab. Tým z NANTEO se zároveň probojoval do nejužšího výběru účastníků prvního ročníku HealthTech inkubátoru Caelestinus, který po dobu devíti měsíců poskytuje startupům v různé fázi mentoring, zázemí i možnost získat prvotní investice.
Tým, který za projektem NANTEO stojí, spojila půda Mendelovy univerzity v Brně. Ředitel startupu Ondřej Zítka pracuje zároveň jako vedoucí Výzkumné skupiny biomarkerů na Ústavu chemie a biochemie na Mendelově univerzitě, jeho bratr Jan Zítka má v NANTEO roli konstruktéra, software si vzal na starost Jan Šílený a jako konzultant pro klinickou diagnostiku vypomáhá také Jiří Pospíšil. Tým doplňuje Monika Štěpánová, která působí v pozici šéfky marketingu. Právě ona v rozhovoru pro Roklen24 projekt NANTEO představila.
Co v rozhovoru mimojiné zaznělo?
00:10 – Čím se zabývá NANTEO? NANTEO je biotechnologický startup, který se snaží přinést rychlou, jednoduchou a přívětivou preventivní péči blíž pacientovi. Díky přístroji Malia, který startup vyvíjí, by člověk nemusel hned chodit k lékaři, ale stačilo by zajít do lékárny, odebrat kapku své krve, vložit cartridge neboli test a během dvaceti pěti minut by mu byla diagnóza doručena ideálně do telefonu.
00:50 – V jaké fázi jste? V tuto chvíli jsme v testování druhého prototypu. Čeká nás testování ještě třetího prototypu, abychom mohli začít vyrábět přístroje. A mohli jít na trh s prvním testem, který by změřil jednu danou konkrétní nemoc. V budoucnu chceme, aby bylo možné analyzovat tři až pět parametrů naráz, tedy tři až pět různých nemocí v rámci jedné cartridge.
01:25 – Co všechno dokážete z krve zjistit? Ještě nemůžeme přesně říci konkrétní testy, ale náš přístroj funguje na chemiluminiscenční imunoanalýze, což znamená, že dokážeme z kapky krve detekovat protilátky a antigeny.
Co NANTEO očekává od Caelestinus inkubátoru a co považuje za nejdůležitější pro svůj úspěch? Více ve videorozhovoru.