Konec dolarové rally? Ten určitě nečekejte!

Poslední měsíc byl pro americký dolar poměrně bouřlivou dobou. Nejprve se musel potýkat s výrazně silnějším eurem, které přišlo v návaznosti na zklamání, jež vyvolala Evropská centrální banka svou laxností ohledně změny podoby měnové politiky, poté mu ránu uštědřil silný propad cen ropy. Lehkým kontrem americká měna reagovala po zasedání Federálního rezervního systému, který po bezmála deseti letech navýšil své hlavní úrokové sazby.

Vzhledem k tomu, že naprostá většina trhu tento krok očekávala, zpevnění dolaru již bylo v kurzu dávno „začleněné“. Investoři se tudíž na nové prostředí vyšších sazeb nemuseli nikterak bolestivě aklimatizovat. Faktem tedy je, že (i) vzhledem k velikosti zmiňované úrokové „normalizace“, jsme nebyli svědky výraznějších výkyvů.

S blížícím se novým rokem nastává doba dlouhodobých predikcí. Jednou z nich je i další opakování úrokového „hiku“ americké centrální banky. Spekuluje se, že by se tento krok mohl opakovat dokonce až třikrát, což je něco, co by vývoj americké měny dozajista ovlivnilo.

Společnost Deutsche Bank na základě této vize počítá s dalším posílením dolaru vůči naprosté většině světových měn, které by mělo pokračovat v příštích dvou letech. Alan Ruskin a George Saravelos, oba makro stratégové z Deutsche Bank, tudíž počítají s tím, že cesta směrem k dosažení cyklického vrcholu americké měny je ještě poměrně daleká.

„Od pádu Brettonwoodského měnového systému jsme byli svědky dlouhých, 9-10letých cyklů pádu americké měny, které byly posléze vystřídány 6 až 7letými růstovými trendy. Zatímco všechny cykly jsou odlišné, z makroekonomického pohledu usuzujeme, že se momentálně nacházíme ve druhé třetině růstové fáze dolaru,“ přepisuje slova makro stratégů server Business Insider.

Co se týče historického hlediska, pracuje Ruskin a Saravelos s širším dolarovým indexem, který měří vývoj „greenbacku“ vůči měnám hlavních obchodních partnerů Spojených států. U něj je patrné, že v rámci jednotlivých cyklů ty růstové předčily předchozí fáze poklesu. Příkladem budiž 53% zpevnění dolaru v letech 1978 až 1985 a 33% posílení v 1995 až 2002.

„Poslední cyklický propad sledovaného indexu stáhl dolar o zhruba 28 %. Očekáváme, že tyto ztráty budou aktuálním trendem růstu minimálně umazány, což by mělo odpovídat ještě dalšímu alespoň 10% zhodnocení dolarového benchmarku,“ predikují stratégové.

Faktem zůstává, že příští rok bude silně ovlivněn fundamenty, jako je již zmiňovaný Fed, rovněž by na vývoj trhů mohla zapůsobit i Čína. Pokud by hlavním motorem byla americká centrální banka, posílení by bylo pozvolné a projevilo by se především na hlavních párech dolaru, kam spadá euro, jen a libra. Pocítit by ho měly ale i měny komoditních zemí a rozvojové měny. Pokud by hlavním zdrojem nestability byla Čína, nejcitlivější reakce by přišla na komoditních párech a na těch rozvojových, míní makro stratégové.

Celkový forexový výhled banky je mnohem širší a týká se všech nejobchodovanějších  párů. Konkrétní čísla naleznete v tabulce, jež je součástí galerie článku.

 

Newsletter