Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Konec intervencí ČNB: Vsazeno 65 miliard, spekulanti se šeredně spálí

Ukončení intervencí České národní banky je s blížícím se koncem tvrdého závazku a začátkem toho měkkého tématem číslo jedna. Investoři masivně sází na posílení koruny, což by se jim ve výsledku mohlo šeredně vymstít, míní manažer londýnského hedge fondu.

George Papamarkakis, CIO fondu North Asset Management, který spravuje aktiva v hodnotě jedné miliardy dolarů, je přesvědčen, že investoři dosud vsadili na scénář posílení koruny až 65 miliard dolarů. Pravdou je, že jakmile ČNB intervence ukončí, spekulanti se rozhodně nedočkají vývoje, kterého jsme byli svědky v roce 2015 v případě Švýcarska, kdy frank zpevnil o 16 % vůči dolaru a o 19 % proti euru.

Proč? Jednoduše proto, že v ekonomice dosahující zhruba čtvrtiny té švýcarské spekulanti nenajdou dostatek protistran k jejich obchodům, které jim mají realizovat zisky.

„Investoři sázejí podle špatné předlohy, kterou je švýcarský frank,“ řekl pro agenturu Bloomberg Papamarkakis. „Existuje pouze malá pravděpodobnost zpevnění koruny tak, jak se o něm mluví. Otázku, kterou by si všichni měli položit, je, kdo spekulantům pomůže uzavřít otevřené pozice, když reálná ekonomika je na to příliš malá?“

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

I přesto, že je česká ekonomika výrazně menší než ta švýcarská a domácí akciový trh dosahuje zhruba šedesátiny toho švýcarského, nezabránilo to přílivu především zahraničního spekulativního kapitálu, který Papamarkakis nazývá kapitálem „turistickým“. Celkově již ČNB od začátku intervencí, prostřednictvím kterých brání koruně před posílení pod 27,00 EURCZK, vynaložila 1,3 bilionu korun (k lednu 2017) právě na eliminaci vlivu tohoto „turistického“ kapitálu.

Sázky na zpevnění koruny dosahují dle Bloombergu k polovině března rozmezí 40 až 60 miliard euro. I přesto, že spekulativní kapitál do české ekonomiky proudí čím dál tím rychleji, některé deriváty dávají za pravdu Papamarkakisovu scénáři. Řeč je v tomto případě o korunových forwardech 3měsíčních a 12měsíčních, jejichž vývoj naznačuje pouze minimální posílení české měny, a to zhruba na 26,90 EURCZK v prvním případě a 26,80 EURCZK ve druhém.

Z historického ohledu se sledovaný 3měsíční forward už teď nachází na nejnižších pozicích odpovídajících budoucímu posílení koruny od roku 1999.

Hampl (ČNB): Slovo občas udělá práci za desítky opatření

„Nevíme, kdo korunu nakupuje a vytváří tak obrovské množství otevřených pozic,“ řekl Papamarkakis. „Jedno je ale jisté, a to, že v současnosti do české ekonomiky proudí extrémní objem investičních „turistů“,“ dodal.

Během zítřka proběhne poslední zasedání ČNB v rámci tvrdého závazku. S nástupem druhého kvartálu se rozjede režim toho měkkého, který již bance uvolňuje ruce ohledně možnosti ukončení intervencí. To může proběhnout jak na měnovém, či neměnovém zasedání, stejně tak existuje možnost zcela speciálního sezení bankovní rady.

Aktuální odhady ekonomů oslovených agenturou Bloomberg pracují s intervenčním exitem během května. Bankovní rada pak zatím stále vidí možný termín kolem poloviny roku. Tehdy očekává, že budou splněny veškeré požadavky konce obrany koruny.

Následný krátkodobý vývoj kurzu je nejistý, jelikož, jak i sama ČNB zdůraznila, může dojít nejen na posílení, ale stejně tak na oslabení klidně až nad 27,00 EURCZK. Z hlediska dlouhodobého výhledu vidí ekonomové českou měnu ke konci letošního roku na úrovni 26,10 za euro.

Bloomberg: Konec intervencí v květnu, koruna zpevní k 26,10 za euro

Newsletter