Konec jedné éry? Apple čeká nejprudší pokles tržeb za 15 let

Končí dlouhé roky prudkého růstu zisku a tržeb, které brali investoři do akcií nakousnutého jablka jako samozřejmost. Dost možná, pokud nepřipustíme, že Apple stojí na rozcestí, na kterém opouští iPhony jako základní kámen své budoucnosti. Jejich prodeje ve vánočním čtvrtletí rostly nejpomaleji od roku 2007 a pro čtvrtletí následující iPhone předpovídá nejprudší pokles tržeb za posledních 15 let. Tak: proč akcie Apple prudce nepadají a neztrácejí ani procento?

Za poslední loňské čtvrtletí – končící 26. prosince, tedy pokrývající Vánoce – které je zároveň pro Apple prvním čtvrtletí fiskálním, Apple meziročně zvýšil čistý zisk na 18,36 z 18,02 miliardy dolarů, v přepočtu na 3,28 z 3,06 dolaru na akcii. Ziskem předstihl odhady analytiků. Tržby vzrostly o 1,7 procenta na 75,87 miliardy dolarů. To je jejich nejpomalejší růst od června roku 2013, období před uvedením rozšířeného modelu iPhone 5S. Konsensus analytiků dle Reuters čekal zisk 3,23 dolaru na akcii a tržby 76,6 miliardy dolarů.

Apple zdůraznil, že tržby zasáhl silný americký dolar. Bez jeho vlivu růst o 1,7 % přepočetl na plných 8 %. Ze zahraničí přicházejí Applu dvě třetiny tržeb. Ještě výrazněji to Apple uvedl příměrem: tržby ze zahraničí 100 dolarů v září roku 2014 dnes znamenají 85 dolarů. Apple na tento vývoj odpověděl měnovým zajištěním i zvýšením cen na některých trzích.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Apple ve čtvrtletí prodal 74,77 milionu kusů iPhonů, čímž předstihl loňský počet 74,5 milionu kusů. Výrazně ale zaostal za odhady analytiků, kteří konsensuálně doufali v 76,54 milionu prodaných iPhonů.

Studená sprcha ale u prodejů iPhonů přišla ve výhledu pro aktuální čtvrtletí. Apple očekává tržby 50 až 53 miliardy dolarů při odhadem analytiků 55,5 miliardy dolarů. Střed odhadu znamená meziroční pokles o 11 %! To je nejtemnější předpověď od reality roku 2001 a s ní je nutným výsledkem ústup ziskovosti. Apple čeká marži 39-39,5 procenta, analytici 40 %.

Apple, jehož akcie jsou od počátku letošního roku níže o čtvrtinu, se snaží obrátit pohled investorů na firmu pryč od asociace s „výrobcem iPhonu“. Poprvé tak firma ve výsledcích uvedla, že překonala jednu miliardu aktivních zařízení, mezi které počítá iPhony, iPady, Mac, Apple TV a další zařízení – ale jen tak, která v posledních 90 dnech aktivně fungovala, stahovala aplikace, hudbu, filmy. Tato zařízení dle Applu zajistila firmě tržby 5,5 miliardy dolarů, o 15 % mezikvartálně víc.

Credit Suisse v listopadu přišla se zprávou, podle které Apple omezil objednávky dílů pro výrobu iPhonů o desetinu a připsala to slabé poptávce po iPhonu 6S. Na výsledku Applu dopadá také zpomalující růst čínské ekonomiky. Fakt, že akcie Applu po těchto zprávách nepropadají, můžeme připsat síle jejich poklesu od počátku roku i tomu, že analytici v posledních dnech a týdnech své odhady pro hospodaření technologického gigantu notně snižovali.

Celá Wall Street si před čísly Applu připsala solidní zisky. Širší index S&P 500 zakončil výše o 1,4 %, DJIA o 1,8 % a Nasdaq o 1,1 %. Na spekulacích o dohodě zemí OPEC se zeměmi mimo kartel na úpravě dodávek ropy na přezásobený trh prudce rostou ceny Brentu i americké lehké ropy WTI. Zisky obou se blíží 5 % nad 32,3 USD, respektive 31,2 dolaru za barel. Euro k americkému dolaru zůstává před středeční zprávou z Fedu napjaté a vyčkává u 1,0860 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter