Konec ministra-manažera otřásá Ukrajinou. Padne vláda?

Ukrajinský ministr hospodářství a obchodu Aivaras Abromavičius se rozhodl rezignovat na protest proti údajnému blokování klíčových ukrajinských hospodářských reforem. Oznámil to dnes na tiskové konferenci v Kyjevě. Litevský politik s ukrajinským pasem byl do funkce jmenován v prosinci 2014. Jeho plánovaný odchod vyvolal na Ukrajině bouřlivou diskusi o budoucnosti vlády Arsenije Jaceňuka. Ten demisi svého kabinetu odmítl. Prezident Petro Porošenko vyjádřil Abromavičiusovi svou podporu i do budoucna.

„Příčinou (demise) je prudká aktivizace sil blokujících významné systémové reformy,“ vysvětlil důvody svého odstoupení ministr, jehož Porošenko předloni povolal do vládního týmu jako jednoho ze zahraničních expertů. „Nejde už jen o absenci podpory nebo politické vůle, ale o aktivní tlak, který má paralyzovat naší reformní práci,“ prohlásil litevský národohospodář, který loni hned po převzetí funkce dostal ukrajinské občanství.

„Do mého týmu a na klíčové posty ve státních podnicích dosazují pochybné osoby. To považuji za pokus o kontrolu peněžních toků. V tomto systému odmítám pracovat,“ dodal Abromavičius podle agentury Unian.

Ukrajinská centrální banka prudce zhoršila výhled ekonomiky

Ukrajina po pádu proruského režimu Viktora Janukovyče prochází složitým obdobím, které podle kritiků nenaplňuje očekávání proevropských reformátorů. Mnohé reformní zákony, jimiž západní finanční instituce podmiňují poskytování potřebných půjček, naráží na odpor poslanců v kyjevském parlamentu. Média a nevládní organizace si stěžují, že režim dostatečně neomezuje vliv ukrajinských oligarchů. Brusel i experti Mezinárodního měnového fondu upozorňují na nedostatečně razantní boj s všudypřítomnou korupcí.

Abromavičiusovo prohlášení vyvolalo na Ukrajině politickou bouři. Politika ihned přijal prezident Porošenko, aby s ním projednal jeho záměry. Poté prezident vydal prohlášení, že Abromavičius si je vědom podpory, kterou mu Porošenko poskytuje, a že ji uznává. „Co se mě týče, tuto podporu garantuji, a to i do budoucna. Věřím, že by Abromavičius měl zůstat ministrem a pokračovat v reformách. Odešel s tím, aby si vzal čas na rozmyšlenou,“ citovala z Porošenkova prohlášení agentura Reuters.

S velkým znepokojením na ohlášenou rezignaci klíčového ministra reagovali velvyslanci několika evropských zemí.

Ukrajina pokutuje Gazprom, kvůli zneužití monopolu

Litevský ekonom podle velvyslanců dosáhl významných úspěchů při prosazováním bolestných, ale nutných reforem a v boji s korupcí. Ukrajinské politické špičky „by měly zapomenout na své malicherné spory a navždy se zříci kořistnických zájmů, které brzdí rozvoj země,“ uvádí se v prohlášení, které podepsali velvyslanci USA, Kanady, Británie, Francie, Německa, Itálie, Litvy, Švédska a Švýcarska.

Abromavičiusovo rozhodnutí podpořil Michail Saakašvili, další zahraniční expert, jehož Porošenko do země povolal. Bývalý gruzínský prezident, který vykonává funkci oděského gubernátora, přitom ze sabotáže reforem obvinil přímo premiéra Jaceňuka.

„Což není smutné, že Litevci a Gruzínci jsou nuceni převzít roli obránců země před nečistýma rukama některých lidí, kteří se, ač jsou to rodilí Ukrajinci, prodrali k moci a škodí ukrajinským zájmům?“ uvedl Saakašvili v prohlášení. Dodal, že „iniciativy směřující k výměně šéfů státních podniků blokuje osobně premiér“.

Saakašvili vyjádřil naději, že poslanci najdou sílu k odvolání Jaceňukova kabinetu. Podle ukrajinských médií k tomu bude příležitostí parlamentní debata o činnosti vlády, která je naplánována na polovinu února. Jaceňuk dnes novinářům řekl, že demise jeho vlády by se rovnala „útěku z bitvy“.

Ukrajina letos sníží dovoz plynu, přestane jej kupovat od Ruska

Newsletter