Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Konec nadvlády dolaru? Peníze, které postrádají svobodu, jsou mrtvé

Klíčové body

  • Nevěříme, že by čínský jüan nahradil dolar jakožto hlavní rezervní měnu.
  • Peníze, které postrádají svobodu, jsou mrtvou materií.
  • Koruna je zranitelná.
Zdroj: Depositphotos

Začátkem března letošního roku si Mark Mobius, dlouholetý investor a odborník na rozvíjející se trhy, stěžoval, že není schopen vyvézt své investované prostředky z Číny kvůli přísným kapitálovým restrikcím. Zpráva nevyvolala žádnou větší odezvu a časem zapadla. Tento zkušený investor a komentátor finančních trhů vždy váží svá slova. Proto mě jeho ostrá poznámka zaujala a vryla se mi do paměti.

Čínský jüan podle některých názorů aspiruje na to, stát se významnou rezervní měnou a postupně vytlačit americký dolar z pozice nejrozšířenější rezervní měny. První kroky tímto směrem již byly údajně učiněny, když se Čína dohodla s Brazílií na vyrovnání mezinárodních obchodů s komoditami právě v jüanu. Někteří arabští producenti ropy taktéž přistoupili na částečný settlement svých dodávek v čínské národní měně. A nesmíme zapomenout na ruský rubl, který se samovolně přibližuje na čínskou finanční orbitu. Všechno vypadá, že jde podle plánu, alespoň dle prohlášení autokratických vládců těchto zemí (omlouvám se Brazílii).

Název „rezervní měna“ a slova „volná směnitelnost“, která si dnes spolu spojujeme, nejdou dohromady se zoufalým výkřikem Marka Mobia. Aby měna byla něčím více než mezinárodní zúčtovací jednotkou, musí mít investoři, malí i velcí, občané všech kategorií možnost s ní nakládat dle svého uvážení. To znamená převádět je z jednoho bankovního účtu na druhý, kupovat si za ně, co uznají za vhodné. Také si je odvézt domů ze země, ve které se on nebo jeho peníze necítí dobře. Říká se tomu svoboda. Peníze, které postrádají svobodu, jsou mrtvou materií. Vůdce si může uzavírat smlouvy, jaké chce, dokud nepřistoupí na princip svobody, jeho poddaní budou vždy utíkat ze země a směňovat nesvobodné Juany za svobodné dolary.

Tato filosofická odbočka měla uvést zmínku o hongkongském dolaru. Hongkongský dolar je měna, jejíž hodnota je pevně navázána na dolar. Existuje horní a spodní hranice kurzu, na kterých se hongkongská centrální banka zavazuje intervenovat jak proti oslabení, tak ve prospěch měny. Již nějakou dobu je kurz „přilepen“ na horní hranici, to znamená, že je zde trvalý tlak na nákup amerického dolaru a prodej hongkongského dolaru. Ve světle výše zmíněných problémů s vývozem investičního kapitálu jednoho exponovaného investora z Číny je nasnadě vysvětlení, že z nějakého důvodu dochází přes Hongkong k odlivu zahraničního kapitálu z pevninské Číny, který je mnohem širší a fundamentálnější, než by se na první pohled mohlo zdát.

Nahrává tomu i skutečnost, že na rozdíl od USA v Číně dochází k uvolňování měnové politiky. Celá situace se může eskalovat nebo může v klidu „vyšumět“. Česká koruna, podporovaná prohlášeními ČNB a spekulativními nákupy, je na svých historicky nejsilnějších hodnotách vůči euru, a je tudíž velmi zranitelná. Pokud by se problémy Hongkongu vyostřily, mělo by to dozajista neblahý vliv na sílu koruny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0889 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0786 do 1,0966 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,42 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,28 až 23,45 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,33 do 21,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter