Konec paniky. Japonské akcie vzrostly nejprudčeji od roku 2008

Po osmi letech rekordní růst dnes předvedl japonský akciový trh. Jeho hlavní index Nikkei 225 vylétl o 7,7 procenta výš a zaznamenal tak nejprudší jednodenní nárůst od října roku 2008, kdy se trhy vyrovnávaly s bankrotem Lehman Brothers.

Do velké míry je dnešní všeobecný růst asijských trhů projevem úlevy po nedávných (až panických) výprodejích, během nichž přišla většina indexů o letošní zisky. Valuace japonských akcií spadla na 11měsíční dno a dnešní korekční pohyb ukazuje domněnky, že výprodej by mohl být u konce.

Nikkei zakončil seanci s jednodenním ziskem 7,7 procenta resp. na úrovni 18.770 bodů, po úterním propadu o více než 2 procenta na 7měsíční minimum. K dnešnímu oživení tak přispěla i snaha investorů využít nízkých cen akcií k výhodným nákupům. Japonské akcie těžily také z růstu na amerických burzách, kde včera indexy zakončily v průměru o 2,5 procenta výš.

Naděje také vyvolaly výroky premiéra Šinzóa Abeho. Předseda vlády na dnešním setkání s investory mimo jiné uvedl, že bude usilovat o snížení firemních daní. „Abe svým projevem vyvolal spekulace, že nebude sedět se založenýma rukama a nenechá ekonomiku padnout,“ uvedl analytik Norihiro Fudžito ze společnosti Mitsubishi UFJ Securities.

Poptávku po akciích exportních podniků podpořil slabší kurz japonského jenu, který posiluje konkurenceschopnost japonského zboží v zahraničí. Cena akcií největší japonské automobilky Toyota Motor tak například stoupla o více než šest procent.

Newsletter