Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Konec problémů v Dukovanech? ČEZ spouští dva bloky

AKTUALIZOVÁNO – První blok jaderné elektrárny Dukovany dnes dosáhl minimálního výkonu. Na spuštění se připravuje také druhý blok. Oba by měly elektřinu do sítě začít dodávat v sobotu 13. února. V dukovanské elektrárně vyráběl loni od poloviny září do konce prosince proud pouze jeden ze čtyř bloků.

Koncem týdne budou elektřinu vyrábět tři bloky elektrárny Dukovany. Čtvrtý blok je na běžné odstávce na výměnu paliva. Dukovanský blok číslo jedna byl odstaven 28. srpna. Odstávka se kvůli opakovaným kontrolám svarů protáhla z původně plánovaných 58 dnů na 167 dnů. Reaktor bloku číslo dvě by se měl na takzvaný minimální kontrolovaný výkon dostat v pátek odpoledne, tedy po odstávce dlouhé 148 dnů. 

Dukovany loni vyrobily nejméně elektřiny za 17 let

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš minulý týden uvedl, že ČEZ loni přišel kvůli odstavení bloků v Dukovanech o 2,5 miliardy korun. Musel vyřadit tři bloky ze čtyř. A to kvůli nutnosti znovu zkontrolovat svary po pochybení dodavatelů, kteří dodali nekvalitní rentgenové snímky. ČEZ kvůli tomu podal trestní oznámení na dodavatele a chystá personální změny ve firmě.

„Nemyslím si, že to bylo primárně o lajdáctví. To bylo vědomé podvádění. Jestliže všichni zaměstnanci této firmy vědomě podváděli, je to trestný čin. Takže tam budou trestněprávní důsledky pro konkrétní lidi a je dost možné nejen na straně dodavatelů. A vyvodíme i personální důsledky. Takže budou padat i v ČEZ hlavy,“ uvedl Beneš.

Podle analytika J&T a minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra mohou být ztráty ČEZ ještě vyšší. Za loňský a letošní rok je odhadl na tři až čtyři miliardy korun. 

Vedle trestního oznámení chce ČEZ podat žaloby na dodavatele o náhradu škody. Hlavním dodavatelem přitom byla Škoda Jaderné strojírenství.

U prvního dukovanského bloku firma ČEZ také potřebuje do konce března získat povolení pro jeho další provoz. Nynější desetileté povolení mělo končit loni 31. prosince, ale Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) ho na žádost energetické firmy prodloužil o tři měsíce.

ČEZ na začátku února oznámil, že do budoucna významně změní strukturu kontrol zařízení v obou tuzemských jaderných elektrárnách. Důležitou roli bude hrát dceřiná společnost ÚJV Řež.

 

Newsletter