Konec „QE“? Ne, teď bude financovat studenou válku

Po vypuknutí krize v roce 2008 se ve světě financí zrodil nový fenomén v podobě kvantitativního uvolňování. Tzv. „QE“ spočívá v pravidelných nákupech prováděných centrální bankou, která v jeho rámci skupuje vybraná aktiva, aby tak pomocí dodatečné likvidity podpořila trhy, ekonomiku, ale rovněž i uvolnila podmínky státního zadlužování. I přesto, že americká centrální banka ukončila třetí kolo QE už v říjnu 2014, existuje názor, že se na scénu dostává kolo čtvrté, které má však velice nevšední formu. Další vlna dodatečné likvidity totiž přichází v podobě navyšování vojenských výdajů.

„Má představa je naprosto jednoduchá. Co když se další kolo kvantitativního uvolňování objeví ve formě vyšších výdajů na obranu? Jsem přesvědčená, že se tomu tak právě děje,“ řekla v rozhovoru pro server CNBC Pippa Malmgrenová, zakladatelka konzultantské společnosti DRPM a bývalá poradkyně prezidenta Bushe, která působila v Národní ekonomické radě jako specialista na otázky finančního trhu. Výdajové expanze se však netýká pouze USA. Postupně se zapojují i další subjekty jako například Čína, Evropa či samotné NATO. Trend navyšování vojenských výdajů se tak v souvislosti s aktuální geopolitickou situací světa nevyhnul téměř nikomu.

„Zvýšené výdaje se objevují i v dalších oblastech, jako je například vesmírný výzkum, kyberzabezpečení či v sektorech, které mají co do činění s činností na volném moři,“ řekla Malmgrenová. „Z toho důvodu je potřeba sledovat i je, a to i přesto, že je celá situace pomalu až děsivá. Existuje totiž nebezpečí, že směřujeme ke druhé studené válce, kde jsou hlavní zbraní právě výdaje na obranu.“

Pravdou je, že takto představené nové kolo kvantitativního uvolňování se poměrně výrazně odchyluje od jeho původní podoby. Malmgrenová totiž nepředstavila, jak by zvýšené vojenské výdaje měly být napojeny na činnost centrálních bank. Hlavní spojitost je možné však spatřit v tom, že zvýšené vládní výdaje budou financovány emisí dluhopisů, které tradičně patří k nejvyužívanějším v rámci všech světových QE.

Co se týče světového trendu vojenských výdajů, potvrzuje se pozvolný nárůst. Podle dat společnosti Jane‘s Information Group, která se zaměřuje na armádu či leteckou a další dopravu, začaly světové vlády sahat hlouběji do kapsy. Největší nárůst za posledních deset let byl v roce 2015 pozorován v Rusku. Obdobně je na tom i NATO, které by letos mělo své výdaje navýšit vůbec poprvé od roku 2010.

Newsletter