Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Konec rekordů? O prázdninách zájem o hypotéky rapidně klesl

AKTUALIZOVÁNO – Po rekordním červnu se tuzemský hypoteční trh o měsíc později dočkal studené sprchy. Úrokové sazby se stále sice drží na rekordně nízké úrovni, ale zájem o hypotéky značně poklesl. Průměrná úroková sazba hypoték v červenci mírně rostla na 1,88 procenta a přerušila sérii pěti poklesů v řadě. V červnu, kdy byla na historickém minimu, činila 1,87 procenta, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték v ČR bez ohledu na dobu fixace.

„Sazby během července stagnovaly, lídři hypotečního trhu nepřišli s výraznými změnami a akční nabídky menších bank prakticky jen dohání největší hráče. Obvyklé prázdninové zpomalení by mohlo plynule přejít v nižší objemy v závěru roku, kdy se banky začnou více soustředit na změny, které je čekají od prosince v souvislosti s nabytím účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru,“ uvedl hlavní analytik firmy Fincentrum Josef Rajdl.

Během prvního prázdninového měsíce si sjednalo hypoteční úvěr 7 615 lidí. To je po lednu druhý nejnižší počet za tento rok. Z dlouhodobého pohledu je sice běžné, že v červenci se sjednává méně hypoték než v červnu, ale pokles o 4 709 smluv je opravdu značný.

Oproti minulému měsíci jsou nižší i objemy. V červenci byly sjednány hypoteční úvěry za 15,225 miliard korun. Ačkoli objemy si ve srovnání se zbytkem roku vedly lépe než počty. S hodnotou 15,225 miliard korun jde o „jen“ o třetí nejnižší objemy letošního roku.

Objemy a počty sice v červenci klesly, zvýšila se ale průměrná výše hypotéky, která se zase přiblížila ke dvěma milionům korun. V průměru si lidé půjčovali 1,999 405 korun. To je druhá nejvyšší částka za letošní rok. O prázdninách se banky do hypotečních akcí moc nepouštějí. Většinou se čeká na na prodej nemovitostí atraktivnější podzim.

Newsletter