Konec roku ve znamení rally v Evropě? Mezi býky (nejen) HSBC

Rok se chýlí ke konci, ale evropské akcie mají, podle HSBC, stále dostatek prostoru pro růst.

„Vidíme možnost růstu evropských akcií o přibližně 17 až 18 procent, a to ještě do konce tohoto roku. Jsme totiž přesvědčeni, že v příštích několika měsících, možná už koncem tohoto měsíce, se dočkáme dalších konkrétních kroků Draghi,“ řekl Benjamin Pedley, investiční šéf HSBC pro oblast Asie.

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi v pondělí zdůraznil, že je ochoten udělat ještě více pro oživení evropské ekonomiky, včetně nákupu státních dluhopisů.

„Tohle všechno už jsme do jisté míry slyšeli, ale věříme, že dalším krokem je nákup státních dluhopisů a mohl by případně následovat nákup korporátních dluhopisů,“ řekl Pedley. „Pokud na tyto kroky dojde, bude to velmi významný stimul pro evropské akcie,“ dodal. Evropské indexy FTSEurofirst 300 a Stoxx 600 jsou od začátku roku téměř o 3 procenta silnější.

Optimismus přetrvává

HSBC není jediná, mezi býky na Evropu se řadí i JPMorgan a UBS. Stratégové první z obou bank v pondělí zvýšili doporučení na evropský akciový trh z „underweight“ na „overweight“ a očekávají, že tento trh překoná ten americký.

Analytici UBS začátkem měsíce uvedli, že očekávají růst indexu Stoxx 600 o 13 procent do konce roku 2015. A to především na základě očekávání růstu korporátních zisků o 10 procent ve stejném období.

Ostatní volí opatrnější přístup a to hlavně s ohledem na právní otázky spojené s potenciálním programem nákupu státních dluhopisů.

„Opět se ukazuje, že trhy se zahrnout do cen scénáře, které stále zahrnují významné překážky. V neposlední řadě, Evropský soudní dvůr stále nerozhodl o legalitě programu OMT, v rámci něhož ECB nabídla odkupy státních dluhopisů emitovaných členy eurozóny při splnění určitých podmínek. Vzhledem k tomu, že německý ústavní soud o programu mimo jiné prohlásil, že překračuje své pravomoci a omezuje práva jednotlivých členských zemí, není těžké si představit, jak by se vyjádřil o přímočarém nákupu vládního dluhu, podotkl hlavní analytik CMC Markets Michael Hewson.

Efekt slabého eura

Očekává se, že také slabé euro podpoří zisky na akciových trzích, cestou posílení konkurenceschopnosti firem na světovém trhu, což by se mělo odrazit v jejich ziscích. Společná evropská měna dosáhla sice během pondělního obchodování v Americe dvoutýdenního maxima 1,2588 dolaru, od začátku roku je ale o více než 9 procent slabší.

Centrální banka již letos představila řadu opatření na uvolnění úvěrového trhu, včetně snížení úrokové sazby na rekordní minima a oznámení nákupů krytých dluhopisů a aktivy jištěných cenných papírů (ABS). HSBC vidí určitou paralelu v loňském roce, kdy „se investovalo do japonských akcií a ruku v ruce šlo zajištění vůči jenu v dolarech. Podobný přístup vidíme teď k eurozóně,“ řekl Pedley. V rámci Evropy radí zaměřit se na německé vývozce.

Newsletter