Konec růstu amerických akcií. Žezlo převzala ropa

Americké akcie nenalezly sílu k dalšímu růstu a sestoupily ze svých rekordních maxim. Byť mělce. Důvod? Pokles především farmaceutických společností převážil nad růstem energetik, které těžily ze stoupajících cen ropy.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes odepsal 0,08 procenta a uzavřel na 18.529,29 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,09 procenta na 2180,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,15 procenta na 5213,14 bodu.

Trump se zkouší zachránit. „Největší daňovou revolucí“

Akcie farmaceutické společnosti Bristol-Myers pokračovaly v poklesu kvůli páteční zprávě o tom, že jeho nový přípravek na rakovinu plic v jedné z posledních fází výzkumu nesplnil očekávání. Dolů zamířily rovněž akcie konkurenta Allergan, jehož čtvrtletní tržby zaostaly za odhady analytiků.

Naopak: cena akcií největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil stoupla o více než procento, posilovaly rovněž akcie jejího konkurenta Chevron. Světové ceny ropy vzrostly téměř o tři procenta kvůli obnoveným spekulacím o omezení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Přečtěte si dnešní podrobnosti na připojených odkazech:

Ministři OPEC se v září sejdou k neoficiálním jednáním

Útěk ropného medvěda? V OPECu to zase vře

Na devizovém trhu dnes americký dolar pokračoval v růstu díky překvapivě příznivým údajům o trhu práce ve Spojených státech. Ty podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) se přibližuje k dalšímu zvýšení úrokových sazeb.

Americké ministerstvo práce v pátek oznámilo, že tamní ekonomika v červenci vytvořila asi 255.000 nových pracovních míst. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že vznikne „pouze“ zhruba 180.000 pracovních příležitostí.

„Páteční zpráva o zaměstnanosti byla extrémně silná. Domnívám se, že to utvrdilo investory v přesvědčení, že ekonomika si v USA vede mnohem lépe než v jiných zemích,“ připojila komentář analytička Kathy Lienová ze společnosti BK Asset Management.

Newsletter