Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Konec Trumpovy rally. Padají světové akcie i dolar

Americký prezident Donald Trump do toho zase jednou šlápl. Zdá se, že probíral vysoce utajované informace týkající se boje proti ISIS s ruským ministrem zahraničí a ruským velvyslancem v USA, aniž by to předem konzultoval s jejich zdrojem. A výsledek? Padají světové akcie i dolar.

List The New York Times v úterý informoval, že Trump chtěl po odvolaném šéfovi FBI Jamesovi Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko. Tato zpráva podpořila spekulace, že by Trump mohl čelit procesu impeachmentu, tedy ústavní žalobě, jež by mohla vést k jeho odvolání.

Americké i evropské indexy se propadají

Americké akcie tak dnes zažily výrazně negativní výsledek obchodování. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,77 procenta, ztratil 370 bodů a uzavřel na 20608,33 bodu. Širší index S&P 500 taktéž klesl, a to o 1,82 procenta na 2357,03 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite zažil vůbec nejvýraznější pokles, a to o 2,57 procenta a uzavřel na 6011,24 bodu.

„Pokles je způsoben jednoznačně událostmi ve Washingtonu. Podobá se to situaci z let 1998-1999, kdy se musel trh vypořádat se skandálem Billa Clintona a Moniky Lewinské,“ uvedl pro CNBC ředitel Marketfield Asset Management Michael Shaoul.

Turbulence ovlivnily i evropský trh, když západoevropské akcie indexu Stoxx 600 se snížily o 1,2 procenta a index uzavřel na 391,14 bodech. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní pokles od konce loňského září. Index německých akcií DAX se dnes snížil o 1,35 procenta a uzavřel na 12631,61 bodu. Zaznamenal tak nejprudší pokles v letošním roce. Během úterý se přitom vyšplhal až na rekordní maximum 12841,66 bodu.

Euro trumfuje dolar

Aktuální situace kolem Trumpavýrazně snižuje očekávání, že by v brzké době mohlo vůbec dojít k očekávaným ekonomickým reformám v jakémkoli rozsahu. Na americkém dolaru je navíc znát neustálý politický chaos ve Washingtonu, ale i překvapivě slabé údaje o americké ekonomice, když páteční inflace (CPI) stlačila sazby níž po křivce výnosů.

Naopak euro zůstává silné a kurz EURUSD proti poklesu z minulého týdne otočil. Nyní útočí na maxima cyklu a klíčovou úroveň 1,1000, zatímco spready desetiletých sazeb USA-Evropa jsou nejužší od amerických prezidentských voleb.

Nejsilnější měny bychom však nyní našli na rozvíjejících se trzích s vyššími výnosy, protože Trumpovy problémy se zatím nepřetavily v nějaké rozšířenější obavy. Zdá se, že se vracíme k nejnovější verzi stabilní ekonomiky, protože poměrně slabá americká data stačí na to, aby očekávání týkající se sazeb Fedu byla nízko, ale ne zas natolik špatná, aby vyvolala averzi vůči riziku. Po nejnovějším oživení ropy způsobeném jednáním OPEC je nyní jasnou hvězdou ruský rubl.

Kurz EURUSD stoupá

Kurz EURUSD se tlačí na nedávná maxima cyklu nad úrovní 1,1000 díky poklesu dolaru a růstu eura v reakci na výsledky francouzských prezidentských voleb. Další úroveň, za předpokladu, že se EURUSD dokáže odlepit od historicky složité oblasti 1,1000, by mohla růst k 1,1130 a potom v celé šíři původního rozmezí až k 1,1500. Pro medvědy bude nutný výrazný obrat ze současných vyšších úrovní, aby byli připraveni na možný pokles.

Přehled G-10

USD – Trump se má setkat s Erdoganem a bude zajímavé sledovat, zda dojde k nějakým trapným momentům v souvislosti s Trumpovými výroky o kurdských milicích bojujících proti ISIS. Tento týden je americký kalendář na data poměrně skoupý, takže nevíme, kdy se projeví další dolarový katalyzátor. Tedy pokud se Trumpovi nějakým zázrakem opět nepodaří rozjet jeho plány.

EUR – Euru se i přes velmi nízké výnosy v carry obchodech daří díky přetrvávající úlevě z výsledku francouzských prezidentských voleb dobře. Zatím však nedochází ke zpevňování periferních spreadů. Informace o pozicích amerických futures ukazují čisté dlouhé spekulativní pozice na více než 22 000 kontraktech, což je poprvé po téměř přesně třech letech.

JPY – Japonský jen je poměrně silný díky o něco nižším sazbám, ale vzhledem ke zvýšené chuti riskovat nejde o nic mimořádného. Další klíčová podpora pro USDJPY je poměrně daleko, alespoň podle indikátoru Ichimoku cloud.

GBP – Britská libra je proti dolaru o něco výše, ale v podstatě jen kvůli oslabení dolaru. Kurz EURGBP ukazuje, že libra je ovládaná eurem a tlačí se na dubnová maxima. Možná tomu tak je kvůli všeobecné představě, že Macronovo vítězství představuje další izolaci Británie v rámci Brexitu. Důležitá britská data z tohoto týdne zahrnují dnešní inflaci (CPI) a zítřejší údaje o výnosech a zaměstnanosti.

CHF – Zaměření na carry obchody a dozvuky francouzských voleb drží švýcarský frank pod tlakem, ale Švýcarská národní banka včera zveřejnila údaje o vkladech, které nabyly příliš povzbudivé vzhledem k nárůstu o několik miliard franků. Potřebujeme odliv, abychom mohli potvrdit významné oslabení CHF. Další klíčová testovací oblast leží pro měnový pár EURCHF na 1,10+.

AUD – Australský dolar našel slušnou odolnost i poté, co cena železné rudy bojuje s poklesem a Rezervní banka Austrálie zveřejnila včerejší nijak inspirující zápis. Ti, kdo sledují RBA, začínají mít obavy o zaměstnanost, bydlení a krátkodobé výnosy, které stále směřují k novým minimům cyklu. Klíčová zóna rezistence pro měnový pár AUDUSD je stále na 0,7450-0,7500.

CAD – Úroveň 1,3600 představuje důležitou hranici podpory pro kurz USDCAD, protože to bylo maximum prolomené na cestě vzhůru. Nemusí se ale udržet, pokud bude ropa stále silná a dolar pod tlakem. Možná se tak USDCAD znovu sníží směrem k 1,3500, klíčové linii mezi medvědy a býky.

NZD – Novozélandský dolar zůstává vůči USD v zemi nikoho po nedávném holubičím projevu novozélandské Rezervní banky. Nezdá se, že by se chystal nějaký výrazný pohyb, pokud se tedy neobjeví nějaký typicky novozélandský katalyzátor, nebo se neprojeví širší volatilita. Zdá se, že kurz AUDNZD si drží podporu poté, co nedávno odmítl pokles.

SEK a NOK – Zaměření na carry obchody nechává švédskou korunu stranou, ačkoli vidíme možnost nových dočasných maxim. Silná ropa podpoří NOK jen po úroveň EURNOK 9,30, což znamená, že klíčová oblast je prozatím níže – kolem 9,35 – 9,25.

Newsletter