Konference v Jackson Hole se blíží. Co bude s dolarem?

Koruna včera čekala na jakoukoliv silnější kurzotvornou zprávu a vůči euru se držela kolem hranice 26,07 EURCZK. Také dolar byl bez dat, jež mohla s kurzem značně pohnout, dolar se držel kolem úrovně 1,175 EURUSD. Ke konci dne ale začal ztrácet a překročil hranici 1,18 EURUSD.

Do budoucna bude důležité sledovat vývoj například v souvislosti s tím, co včera oznámilo ministerstvo financí. To rozhodlo, že v září nebude emitovat žádné krátkodobé pokladniční poukázky. V září také vyprší splatnost již emitovaných krátkodobých pokladničních poukázek v hodnotě 161 miliard korun, což představuje 11 procent celkového počtu těch nesplacených. Dost možná se tak příští měsíc dočkáme zvýšené turbulence na domácím trhu. Nedostatek možností pro rollování pozic by totiž mohlo zvýšit jak volatilitu kurzu koruny, tak volatilitu na domácím finančním trhu. Aktuálně se kurz koruny vůči euru pohybuje na 26,09 EURCZK a vůči dolaru na 22,13 USDCZK.

Doma nás žádná data dnes opět nečekají. V Německu bude v 11:00 zveřejněn Zew Index ekonomického sentimentu, který by měl dle očekávání analytiků klesnout na 34,2 bodu z předchozí úrovně 35,6 bodu. Dále se očekává projev člena Evropské centrální banky (ECB) Vítora Constância. 

Investoři netrpělivě vyhlížejí výroční konferenci centrálního bankovnictví v americkém Jackson Hole, kde budou světoví bankéři signalizovat své další akce. Přestože se v uplynulých dnech snižují sázky na změnu politiky v důsledku všeobecných politických otřesů ve Spojených státech, mohou očekávání zvýšení sazeb Fedu vzrůst, pokud šéfka amerického Fedu Janet Yellenová, v pátek ve svém projevu prohlásí, že rizika pro dosažení inflačního cíle a finanční stability vyžadují pečlivé sledování.

Dnes bude za velkou louží zveřejněn pouze Richmondský Fed Index. Trh čeká pokles ze 14 bodů na 10 bodů.

Dnešní pohyby kurzů vidíme v rozmezí 26,05 až 26,14 EURCZK, 22,06 až 22,15 USDCZK a 1,177 až 1,183 EURUSD.

Newsletter