Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Konferenční hovor ČEZ: Očekávaný propad zisku, příslib snížení nákladů, zájem o Slovenské elektrárne

Ve včerejším konferenčním hovoru společnost ČEZ okomentovala své výsledky za 2. čtvrtletí a 1. pololetí letošního roku, které byly celkově mírně lepší, než se očekávalo. Akcie tak na výsledky reagovaly mírným posunem a zakončily o 0,29 % výše. Dnes zatím přidávají dokonce 1 %.

Zisk ČEZ snížily ceny elektřiny i mírná zima. Letos chce vydělat 29 miliard

Během konferenčního hovoru generální ředitel Beneš potvrdil výhled společnosti na úrovni tržeb ve výši 70,5 mld. Kč, což je oproti tržbám roku 2013 ve výši 81,9 mld. Kč o 14 % níže. Na úrovni zisku, očištěného o mimořádné vlivy jako například odpisy goodwillů či mimořádné zisky/ztráty z prodeje majetku, očekává společnost v roce 2014 29 mld. Kč, což znamená zvýšení oproti dříve plánovaným 27,5 mld. Kč, ovšem do mimořádných vlivů již během prvního pololetí vstoupil odpis ve výši 2,1 mld. Kč ve formě odpisu dlouhodobého hmotného majetku v Rumunsku. Plánovaný očištěný zisk v roce 2014 ve výši 29 mld. Kč znamená oproti zisku v roce 2013 pokles o 24 %.

Za předpokládaným poklesem stojí podle generálního ředitele ČEZ Beneše především tyto negativní vlivy:

– trend klesajících cen elektřiny

– zhoršení národních regulatorních podmínek v jihovýchodní Evropě

– mimořádně teplá a suchá zima v roce 2014

– mimořádný výnos z obchodování s emisními povolenkami v roce 2013, který v roce 2014 nenastane

Mezi hlavní rizika pro očekávané výsledky roku 2014 podle Beneše patří:

– vývoj regulatorních a legislativních podmínek energetiky v jihovýchodní Evropě

– podpora obnovitelných zdrojů a zavádění systému kapacitních plateb v západní Evropě

Společnost dále oznámila, že náročnému prostředí a nepříznivému vývoji cen elektřiny chce čelit snížením provozních nákladů, které v letech 2015 a 2016 hodlá snížit o 16 %.

Jednou ze zajímavých zpráv pro investory bylo potvrzení zájmu společnosti ČEZ o největšího výrobce slovenské elektřiny Slovenské elektrárne, jehož koupí by ČEZ využil významné provozní synergie. Podíl 66 % od současného vlastníka, společnosti Enel, je již nějakou dobu na prodej, kolik by byl ČEZ ochoten za tento podíl zaplatit, je otázkou. Enel v roce 2006 za svůj podíl zaplatil 840 milionů eur. Tato akvizice by nebyla dobrou zprávou pro investory, kteří v tuto chvíli spíše preferují navýšení dividendy. Zvýšení dividendového výplatního poměru by se tak po této akvizici jistě nekonal.

Celkově konferenční hovor vyzněl neutrálně.

Newsletter