Kontinent jako rukojmí Britů. Co se bude dít dál?

Proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít co nejdříve, shodla se dnes v Berlíně šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství. To, že britský premiér David Cameron nehodlá odstoupit z funkce dřív než v říjnu, označil v rozhovoru pro dnešní Süddeutsche Zeitung, za skandální předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Podle něj tím Cameron „drží celý kontinent jako rukojmí“.

„Respektujeme Británii a lidové hlasování této velké země, i když výsledku litujeme, ale požadujeme, aby Evropa – zbývajících 27 zemí – byla také respektována,“ uvedl na tiskové konferenci po setkání francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že zodpovědnost Londýna přesahuje hranice Británie, a tak musí zbývajícím zemím unie umožnit, aby se zabývaly budoucností Evropy. V následujících dnech chce Steinmeier o dnešních rozhovorech Německa, Francie, Itálie, Nizozemska, Belgie a Lucemburska zpravit Baltské země a státy Visegrádu.

„Pro celou planetu vyvstala otázka: Co se bude dít dál?“ řekl francouzský prezident François Hollande. Odchod Británie z EU se musí podle něj odehrát „spořádaně a podle pravidel zakotvených v příslušných smlouvách“.

Přicházejí také další reakce států na čtvrteční referendum. Otázka druhého referenda o nezávislosti Skotska je na stole a vláda připravuje právní kroky, které by ho umožnily. Po zasedání skotského kabinetu to uvedla premiérka Nicola Sturgeonová. Skotská vláda podle ní zahájí okamžitě jednání s evropskými institucemi, aby ochránila Skotsko a jeho místo v EU. „Kabinet souhlasil s tím, abychom zahájili rozhovory s institucemi Evropské unie a členskými státy EU, abychom zjistili všechny možnosti, jak ochránit místo Skotska v Evropské unii,“ uvedla Sturgeonová.

Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) oznámila, že začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z Evropské unie. „Naše strana začne od příštího pondělí se sběrem podpisů pod petici za vyhlášení referenda o vystoupení Slovenské republiky z Evropské unie,“ řekl předseda LSNS Marian Kotleba ve videonahrávce, kterou strana zveřejnila na svém webu.

Nespokojení s výsledkem referanda jsou také Britové. Petice, v níž na internetu vyzývají k uspořádání nového referenda o členství země v Evropské unii, má téměř již dva miliony podpisů.

V pátek se objevila i petice vyzývající starostu Sadiqa Khana k odtržení Londýna od zbytku země. Podepsalo ji už 117.000 lidí. Peticí, která získá v týdenní lhůtě více než 100.000 podpisů, se podle britských zákonů musí zabývat parlament. Podle politologa Johna Curticea to ale nic neznamená. „Kolik lidí hlasovalo pro odchod? Sedmnáct milionů,“ dodal s tím, že počet účastníků petice je ve srovnání s tím velmi malý.

Newsletter