Kontroly a policie na hranicích. Zaorálek vidí šanci na pád kvót

Cizinecká policie zvýšila kvůli uprchlíkům počet policistů u hranic s Rakouskem zatím o 200. Nasadila je na třech železničních a 11 silničních místech. Očekává se, že z Rakouska by se přes Česko do Německa mohlo pokusit dostat víc migrantů poté, co Německo ohlásilo obnovení kontrol na německo-rakouské hranici.

Množství posil se bude podle Rendlové zřejmě postupně měnit. Záleží na tom, jestli se běženci z Rakouska vydají do Německa skutečně přes Česko a v jakých počtech. „Síly a prostředky se budou různě flexibilně přesouvat,“ dodala mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Opatření u rakouských hranic se budou logicky týkat Jihomoravského a Jihočeského kraje, zopakovala. Cizinecká policie předpokládá, že migranti budou spíš než vlaky využívat auta a pěší přesuny. Převaděči se podle mluvčí ale Česku zatím spíše vyhýbají, protože mají zkušenost, že česká policie je dokáže zadržet a obvinit.

Místa kontrol Rendlová nechtěla upřesnit. „Kdybychom tuto informaci zveřejnili, převaděči by chodili jinudy,“ uvedla. Zmínila ale, že hlavní železniční trasy z Rakouska do Česka vedou přes Břeclav, České Velenice a Horní Dvořiště a silniční trasy přes Hatě, Mikulov a Dolní Dvořiště.

Schůzka o migrantech v Bruselu

Ministři vnitra států EU budou dnes v Bruselu jednat o vlně migrantů, kteří do Evropy míří ze Sýrie a dalších států Blízkého východu. Schůzku budeme sledovat online. Po balkánské trase se běženci dosud snažili do Německa dostat převážně z Maďarska přes Rakousko. Český ministr vnitra Milan Chovanec bude v Bruselu hájit odmítavý český postoj k návrhům na přerozdělování žadatelů o azyl. Mimořádný přesun 120 tisíc Syřanů, Eritrejců a Iráčanů, kteří jsou nyní v Itálii, Řecku a Maďarsku, do méně zasažených zemí unie navrhla minulý týden Evropská komise.

Česká republika není v této chvíli v situaci, kdy by musela napodobit německý krok z neděle a zřídit kontroly na hranicích s Rakouskem, řekl novinářům v Bruselu český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ministerstvo vnitra a policie podle něj na vývoj reagují, v současnosti však není nutné „podobně radikální“ opatření spustit. „Pro nás ta situace teď nestojí tak, že bychom uvažovali o nějakých zásadních opatřeních,“ řekl český ministr při příchodu na bruselské jednání se svými kolegy ze zemí evropské osmadvacítky. O vývoji podrobně hovořil se svým vládním kolegou, ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Německo v neděli oznámilo, že kvůli náporu uprchlíků zavádí s okamžitou platností dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích, v první řadě s Rakouskem. Opatření vládní koalice schválila jednomyslně a Berlín krok konzultoval také s Rakouskem.

V noci na dnešek Zaorálek o tomto rozhodnutí telefonicky hovořil se svým německým kolegou Frankem-Walterem Steinmeierem. „Vysvětloval, že v průběhu víkendu se ocitli v situaci, kdy bylo zřejmé, že ta vlna migrantů v Německu je nezvládnutelná pro jejich síly a složky,“ poznamenal český ministr. Steinmeier mu prý řekl, že německá vláda krok do poslední chvíle tajila v obavách, aby se o záměru nedozvěděl organizovaný zločin a „podloudníci“.

Na hranicích s ČR se v této chvíli z německé strany podobná opatření nechystají, uvedl podle Zaorálka jeho německý kolega. „Z vysvětlení vyplývá, že záleží na tom, co se bude dít v dalších dnech a zda se podaří dostat ten proces pod kontrolu,“ dodal Zaorálek.

Po rozhovorech z posledních hodin existují podle Zaorálka „určité možnosti“, že se v Evropské unii v otázce přerozdělení uprchlíků prosadí princip dobrovolnosti. Dnes či v příštích dnech se podle něj ukáže, zda je taková možnost opravdu reálná.

Newsletter