Korejská vláda posílá do tendru na Temelín tamní státní energetiku

(Rozšířeno 15:34) Korejská vláda rozhodla, že státní energetická společnost KEPCO se zúčastní tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín v České republice. Píše o tom na svých internetových stránkách The Korea Times.

Místopředseda dozorčí rady tuzemské energetiky ČEZ Václav Pačes před měsícem uvedl, že tendr na dostavbu jedné z elektráren by mohl ČEZ vypsat příští rok. Vyšší počet účastníků tendru včetně Korejců podpořil nedávno prezident ČR Miloš Zeman.

Mluvčí ČEZ v červnu v reakci na Pačesovo prohlášení uvedl, že firma v tuto chvíli nechystá ani nepřipravuje vypsání nového tendru na dostavbu jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Korejský list však dnes napsal, že česká vláda očekává, že by mohla začít přijímat žádosti od zájemců na dostavbu elektrárny na počátku příštího roku. Hodnota projektu by se podle listu měla pohybovat kolem deseti miliard dolarů a konkurenti firmy KEPCO by měli být nejméně dva, americko-japonské konsorcium firem Westinghouse a Toshiba a konsorcium ruské společnosti AtomStroyExport a české firmy Škoda.

Korejská vláda již formálně vyjádřila svůj zájem připojit se k procesu dostavby elektrárny prostřednictvím představitelů firmy KEPCO, kteří se zúčastnili prvního česko-korejského jaderného fóra v Praze na počátku června, dodal list. Zástupci obou zemí na jaderném fóru podepsali Memorandum o porozumění, které ustavuje spolupráci v jaderném sektoru.

„Šance, že KEPCO získá práva jsou vysoká. Jeho schopnosti se ukázaly při úspěšné výstavbě jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech,“ řekl listu The Korea Times úředník z korejského ministerstva pro energetiku seznámený s případem. KEPCO si díky tomu vysloužilo podle něj v mnoha zemích dobrou pověst i s ohledem na pokročilou jadernou technologii. „Česká vláda má velký zájem přilákat Koreu do nabídkového procesu. To naznačuje, že naše jaderné technologie a know-how byly mezinárodně uznány. Děláme pečlivé přípravy, abychom si nenechali ujít tuto příležitost,“ dodal.

Dva nové bloky temelínské elektrárny by měly více než zdvojnásobit její výkon, který činí 2000 megawattů. Podle původního plánu, který ČEZ zrušil letos v dubnu, měla být stavba dokončena v roce 2025 a nové bloky měly být v provozu 60 let. Odhady nákladů dostavby se pohybovaly mezi 200 a 300 miliard Kč.

Majoritním akcionářem ČEZ je český stát, který drží zhruba 70 procent akcií. Čistý zisk firmy se loni snížil o 12,3 procenta na 35,2 miliardy korun.

Vláda počítá s rozšířením jaderných zdrojů až za 20 let

ČEZ: Tendr na dostavbu Temelína a Dukovan zatím nechystáme, projekty rozvíjíme

Pačes (ČEZ): Nový tendr na Temelín možná již příští rok

Oficiální název KEPCO je Korea Electric Power Corporation a je největší elektrárenskou společností v zemi. Firma byla zřízena v roce 1961 fúzí tří elektrárenských firem, její historie však sahá až do roku 1898, kdy byla založena Hansung Electric Power Company. Zabývá se produkcí, přenosem a distribucí elektřiny a výstavbou elektráren, včetně jaderných, větrných a uhelných. Stát vlastní ve firmě podíl 51 procent. Od roku 1989 se s akciemi firmy obchoduje na jihokorejské akciové burze a od roku 1994 i na newyorské akciové burze NYSE.

V nejnovějším žebříčku 500 největších firem světa Fortune Global 500 patří firmě 212. příčka. KEPCO má celkem deset dceřiných společností, z toho šest se věnuje produkci elektřiny. Výstavbu elektráren, včetně jaderných, se věnuje divize KEPCO Engineering & Construction (KEPCO E&C), ve které má KEPCO podíl téměř 78 procent.

Celkový majetek firmy činí 146 bilionů jihokorejských wonů. Příjmy se loni zvýšily o 9,3 procenta na 54 bilionů wonů. Čistý zisk činil 174 miliardy wonů a provozní zisk 1,5 bilionu wonů.

Newsletter