Korejské kryptošílenství. Denně se obchoduje za miliardy

Bylo pravděpodobně jen otázkou času, kdy technologická Jižní Korea nastoupí na bitcoinový kolotoč. V zemi, kde jsou v rozpuku mobilní platby v internetových bankovnictvích i komunikačních aplikací, tak má bitcoin velký potenciál. Nelze se proto divit, že objemy obchodované mezi bitcoinem a korejským wonem od poloviny roku několikanásobně rostly. Korejský premiér však varuje, kryptoměna by mohla zkazit korejskou mládež. K jakým krokům se teď chystá přistoupit regulátor?

Kam bude bitcoin a jeho kryptoměnoví souputníci směřovat, je velmi diskutovanou otázkou snad ve všech vrstvách společnosti v rozvojových i vyspělých zemích. To obzvlášť platí pro Jižní Koreu, kde mladí lidé zkouší nové technologie velmi často a rádi. Korea se tak podle statistiky zveřejněné serverem Bloomberg stala během tohoto roku doslova epicentrem kryptománie.

Množství korejských obyvatel, kteří v posledních měsících začali využívat bitcoin, je natolik velké, že už se jím aktivně zabývá i korejský předseda vlády. Ten upozornil konkrétně na nebezpečný vliv na tamní mládež – nadšení se rozšířilo v takovém měřítku, že jsou bitcoin ochotni směňovat za výrazně vyšší cenu. BTC se tak v Jižní Koreji obchoduje za v průměru o 23 procent vyšší cenu, než je tomu na mezinárodních trzích, uvedla agentura Bloomberg.

Pozitivní dopad regulací kryptoměn

Přestože v sousedním Japonsku se denně uskuteční více bitcoinových transakcí, Korea vzhledem ke své velikosti dominuje i tak. Minulou středu se zobchodovalo 21 procent všech bitcoinových transakcí na světě v páru s korejským wonem, uvádí data coinmarketcap.com, a to přesto, že korejská ekonomika představuje pouze 1,9 procenta světového HDP.

I přes všechny obavy politiků ohledně kryptománie, z výše zmiňovaných čísel vyplývá, že stát na jižním cípu Korejského poloostrova by se mohl stát oblíbeným cílem obchodníků s bitcoinem. Tomu by však nesměly házet klacky pod nohy úřady.

Korejský regulátor už v září zakázal ICO, což mělo negativní vliv na cenu bitcoinu, která navíc v té době kvůli forku na bitcoin gold byla velmi volatilní. Minulý týden pak Bank of Korea prohlásila, že má velmi závažné obavy z přehřátí bitcoinového trhu, a proto se rozhodla vybudovat „zvláštní tým“, který ve spolupráci s dalšími státními úřady zvýší dozor nad touto kryptoměnou

Jako poslední informace pak svět obletělo rozhodnutí o nepovolení jihokorejského obchodování s futures navázanými na bitcoin, a to i přesto, že se čekalo, že po USA zavede tento instrument právě Jižní Korea.

„Vzhledem k velikosti trhu se objevila potřeba přijít se zvláštním přístupem ke kryptoměnám,“ řekl zástupce Gatecoin Thomas Glucksmann. Experti se prý nedokáží jednoznačně shodnout, proč se stal bitcoin v Koreji tak populární. Podle Glucksmanna se jedná o mix geopolitických a kulturních faktorů.

 

Jedním z nich je decentralizovaný systém nejoblíbenější světové kryptoměny. Někteří Korejci začali být obezřetní zejména kvůli tomu, že země sdílí nebezpečnou hranici s komunistickým režimem Kim Čong-una, uvedla profesorka psychologie Seoul National University Kwak Keumjoo. Roli podle ní budou hrát i lokální politické problémy s bývalou prezidentkou, která byla v březnu odvolána kvůli bezpečnostnímu skandálu. „Lidé se chtějí spolehnout i na něco mimo svoji zemi,“ dodala profesorka.

Regulátoři varují: Kryptoměnové deriváty jsou hra s ohněm

Do bitcoinu investují i lidé, kteří se dříve o kryptoměny ani v nejmenším nezajímali. Důkazem může být Kim Do-young, který na trh bitcoinu vstoupil, protože se mu to zdálo jednoduché a jako dobrá příležitost, jak rychle vydělat peníze. „Zisky můžete vybrat velice rychle,“ dodal pro Bloomberg Kim Do-young. Kromě bitcoinu už investuje i do dalších 20 kryptoměn a zisky vybírá, když například potřebuje zaplatit nájem.

Přestože je zatím nejasné, jaká opatření budou zavedena „zvláštním týmem“ na sledování bitcoinu, zdá se, že je vláda připravena přistoupit k aktivnímu řešení. Daňový úřad zvažuje formu odvodu, který by zdanil zisk z transakce bitcoinu i dalších kryptoměn.

„Pokud bychom dali od trhu kryptoměn ruce pryč, mohl by se tu vyskytnout vážný negativní fenomén, který by mohl ovlivnit společnost,“ uvedl premiér Korejské republiky Lee Nak-yon.

„Toxický“ bitcoin a jeho trh přesahující velikost českého HDP

Newsletter