Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Korekce dolaru u konce?

Včerejší den byl pro euro prvním ztrátovým dnem v tomto týdnu. Během dne euro ještě dokázalo vystoupat na svá více jak dvoutýdenní maxima vůči dolaru 1,27908, ale po dosažení této hranice nastal jeho hromadný výprodej. Tento sell-off byl zprvu řízený medvědími technickými indikátory a posléze prohlášením guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho, který vyzval ke strukturálním reformám v regionu a přislíbil, v případě potřeby, rozšířit stimulační opatření. Momentální kurz eura vůči dolaru se ocitá na úrovni 1,2676 dolaru za euro, a společná evropská měna tak pokračuje ve svém včerejším propadu.

V momentě, kdy euro klesá, měl by americký dolar z pohledu kapitálových globálních toků zákonitě růst. A tak se včera i stalo. Dolar včera zaznamenal zisky vůči 12 ze svých 16 hlavních protějšků. Americká měna vymazala své dřívější ztráty poté, co zpráva ukázala na pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Japonský jen se dotkl svých třítýdenních maxim vůči dolaru na 107,521 jenu za dolar, dnes však mírně klesá na 107,942 jenu za dolar. Britská libra dnes mírně oslabuje, momentálně na 1,60930, poté co se včera Bank of England rozhodla ponechat své úrokové sazby na historickém minimu 0,50 %. Česká koruna dnes oslabuje jak proti dolaru na 21,6595 koruny za dolar, tak proti euru na 27,4748.

Newsletter