Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Korekce dolaru zajímavou obchodní příležitostí

Britská libra se může stát hlavním katalyzátorem k výraznějším pohybům na devizovém trhu v tomto týdnu. Pozornost obchodníků je upřena na středeční záznam z jednání britské centrální banky, jenž mimo jiné odhalí poměr hlasů proběhlého hlasování zástupců měnového výboru BoE. Páteční zveřejnění britského HDP ze třetí kvartál bezesporu taktéž způsobí zvýšenou volatilitu na měnovém trhu. Plánované údaje tak v tomto týdnu přinesou potřebné detaily ohledně celkového obrazu britské ekonomiky a pomohou obchodníkům zhodnotit pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb britskou centrální bankou v prvním čtvrtletí příštího roku.

Libra se vůči dolaru v posledních měsících ocitá pod výprodejním tlakem, což je spíše než slabostí britské měny způsobeno silným dolarem. Na jedné straně sílí hlasy o překoupenosti dolaru, na druhé straně však dolar reflektuje stále se lepšící stav americké ekonomiky a mimo jiné také očekávání brzkého zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem. Ač několik posledních obchodních seancí přineslo určitou korekci dolaru, kterou vyvolaly zejména spekulace ohledně možného odložení konce kvantitativního uvolňování americkou centrální bankou, dlouhodobý tržní sentiment nadále favorizuje silný dolar.

Obrázek dlouhodobé technické analýzy tento fundament reflektuje. Libra vůči americkému dolaru obchoduje již několik měsíců v klesajícím trendu. Krátkodobá analýza nasvědčuje čtyřdenní korekci, jež měla za následek růst libry z 11měsíčních minim u 1,57833, zaznamenaných 15. října, na momentálních 1,61329.

Z pohledu technické analýzy momentální postavení britské libry vůči americkému dolaru nabízí zajímavou příležitost pro spekulaci na pokračující dlouhodobější pokles libry a to zejména vzhledem k již zmiňované korekci americké měny. Jak lze pozorovat na přiloženém grafu, libra momentálně obchoduje těsně u své trendové linky. Pro ty, jež jsou zastánci obchodování ve směru dlouhodobějšího trendu, tak zmiňovaný retracement k trendové lince udává zajímavou příležitost pro vstup do obchodu. Z fundamentálního pohledu nasvědčuje znovuzapočetí klesajícího trendu nepravděpodobnost odložení konce kvantitativního uvolňování americkým Fedem v příštím týdnu. 

Vstup do krátké pozice bych volil poblíž cenové úrovně 1,6145 dolaru za libru se stop lossem nad úrovní 1,618 a cílenou úrovní pro částečný výběr zisků na hranici 1,6 dolaru za libru. V případě, že se kurz páru bude pohybovat předpokládaným směrem, můžeme očekávat držení pozice v rámci několika dní.

Newsletter