Koruna a oslabení o 20 haléřů? V podstatě nic nečekaného

Koruna během dneška výrazně oslabila. Z ranních hodnot kolem 26,50 za euro jsme se dostali krátce až nad 26,70 EURCZK. Co stojí za tímto pohybem o více jak 20 haléřů? V podstatě nic nečekaného.

Byť se aktuální situace na světových finančních trzích nese ve znamení skandálu kolem Donalda Trumpa ohledně nejasných vazeb na Rusko a o možných ruských zásazích do loňských prezidentských voleb, není to hlavní důvod, proč dnes koruna oslabila.

„Dnešní oslabení koruny není v podstatě ničím nečekaným,“ okomentoval situaci Senior Trader skupiny Roklen Radek Pavlíček. „Nedávným dosažením dosud nejsilnější hodnoty kurzu koruny v době po ukončení kurzového závazku ČNB (pod 26,40 za euro) se investoři konečně dočkali toho, na co tak dlouhou dobu spekulovali. Silnější úrovně se staly spouštěčem uzavírání dlouhých korunových pozic, a to především ze strany zahraničních spekulantů, kteří tak realizovali zisky. Do hry pak samozřejmě vstupuje i nadcházející dividendová sezóna,“ dodal.

Koruna „opčními“ brýlemi: Ta pravá akce teprve přijde

Čtvrteční oslabení domácí měny tak vzniklo díky nedostatečnému počtu protistran. Spekulanti, kteří se rozhodli koruny prodat, jednoduše nenarazili na dostatek ostatních obchodníků, kteří by chtěli českou měnu naopak nakupovat.

V rámci výhledu je pak možné, že se tato situace bude opakovat. Stále totiž panuje představa o tom, že koruna je podhodnocená. Pokud si česká ekonomika i nadále udrží svou aktuální kondici, půjde o jasný fundament hovořící pro další posílení domácí měny. Vzhledem k tomu, že na tento scénář bylo před ukončením intervencí ČNB vsazeno zhruba 65 miliard euro, další vlna uzavírání zisků po dosažení silnějších pozic je tak více než pravděpodobná.

Koruna se během rána obchodovala kolem 26,50 za euro. Po oslabení nad 26,70 EURCZK postupně konsoliduje kolem 26,69 EURCZK.

Newsletter