Koruna a příprava na „nejhorší“

Klíčové body

  • Výstup ze zasedání ČNB posunul výhled tržních sazeb.
  • Koruna by letos mohla posílit pod hranici 25,00 za euro.
  • Rizikem posílení je pandemie a jestřábí Fed.
Zdroj: Depositphotos

Česká národní banka odstartovala proces úrokové normalizace. Guvernér Rusnok vyslal směrem k trhům jasně jestřábí signál. Bankovní rada je připravena zvyšovat úroky dokonce rychleji, než naznačuje aktuální prognóza. Jak se s tímto poselstvím popraly tržní sazby?

Méně nejistoty ohledně oživení české ekonomiky ve spojení s dopady pandemie a citelné proinflační tlaky – domácí i zahraniční, jak na straně nabídky, tak i poptávky. Byť stále existují jistá rizika, současné prostředí je pro nastartování úrokové normalizace doslova ideální. Otázkou je, jak rychlá tato normalizace bude.

Jeden člen bankovní rady ČNB, vsadili bychom si na Tomáše Holuba, byl přesvědčen, že prvotní signál si zasloužil dokonce hike o 50 bazických bodů. Další čtyři zůstali konzervativně u 25 bodů. A u této „tradiční“ pětadvacítky bychom měli zůstat i po zbytek roku. To zahrnuje i „nejhorší“ scénář dalších čtyř kol navyšování úroků. Zmínil jej sám guvernér Rusnok, když řekl, že zvýšení sazeb je možné na každém dalším měnovém zasedání, což zahrnuje srpen, září, listopad a prosinec.

Slovo „nejhorší“ jsme použili ve spojení s důvody, které by takto agresivní utažení měnových podmínek vyprovokovaly. Jednalo by se o ještě více intenzivní proinflační tlaky, než jaké pozorujeme dnes. U nabídkové strany by to znamenalo například pokračující, ba dokonce ještě zesilující cenové tlaky spojené s tzv. úzkými hrdly. Tyto tlaky jsou sice dle výhledu většiny světových centrálních bank přechodného charakteru, nelze však s jistotou odhadnout, jak dlouho tato přechodnost zabere. Navíc platí, že i proinflační tlaky na straně nabídky se mohou přeneseně propsat do spotřebitelských cen, a ovlivnit tak inflační očekávání na horizontu měnové politiky.

Poptávková strana je pak spjata s expanzivním charakterem fiskální politiky, a především s aktuálním stavem českého trhu práce. Jeho podmínky zůstávají nehledě na dopady pandemie nadále utažené, což se projevuje v pokračujícím převisu volných pracovních míst nad počtem uchazečů a bude se výhledově projevovat i v tlacích na rostoucí mzdy. To potvrdil nedávný průzkum Svazu průmyslu a dopravy a ČNB. Podle něj podniky očekávají meziroční nárůst mezd v průměru asi 3 %, přičemž tento trend by měl pokračovat i příští rok, ba dokonce by dle některých odhadů mohl ještě zrychlit.

Hrozba ještě více rostoucích inflačních očekávání je reálná, byť guvernér Rusnok své tvrzení o zvýšení sazeb na každém dalším zasedání v tomto roce tlumil tím, že na tento scénář, doufejme, nedojde. My předpokládáme, že se bankovní rada ČNB udrží tzv. před křivkou a bude na případné změny v inflačních očekáváních reagovat pružně. Jistou část práce by pak měla odvést i posilující koruna.

Další zasedání bankovní rady ČNB bude v srpnu. Od něj očekáváme druhé zvýšení úroků o 25 bazických bodů a novou prognózu, která potvrdí rychlejší obnovu ekonomiky. Otázkou bude výhled sazeb. Pokud by se objevila nejistota ohledně dalšího posilování inflačních tlaků udržitelným trendem, vyloučit nelze navýšení počtu letošních hiků z květnových tří až na maximálně pět, která ve středu zmínil guvernér Rusnok. Sazby by se tak vyšplhaly až na 1,5 %, což je úroveň, s níž aktuální tržní sazby nepočítají.

Při pohledu na FRA sazby vidíme zacenění zhruba 3,4 kol zvýšení sazeb o 25 bazických bodů, zatímco na začátku týdne bylo zaceněno 2,5 kola. Za pohybem směrem vzhůru stál jestřábí výstup ze zasedání ČNB. I trh tak připouští, že by letošní úrokově-normalizační proces mohl být ještě intenzivnější, než co naznačuje aktuální prognóza. Výsledkem toho je silnější koruna, která se včera posunula na úroveň 25,35 za euro, což je zhruba o sedm haléřů slabší hodnota než letošní nejsilnější kurz. Později však část zisků odevzdala.

Prostor pro silnější korunu je otevřený. Ve prospěch toho hraje otevírající se ekonomika a na to navazující jestřábí vnímání budoucí úrokové politiky. Do budoucna věříme, že rizikovějším měnám pomůže i zlepšení tržního sentimentu. Ten byl za poslední týden v případě emerging markets zhoršen překvapivě jestřábím výhledem sazeb amerického Fedu. Rétorika členů americké centrální banka v tomto týdnu, jako například guvernéra Powella, však přinesla jisté holubičí uklidnění vedoucí k umazání části předchozích ztrát. Věříme, že tato kombinace letos povede k posunu koruny až pod hranici 25,00 za euro.

Tento výhled má však svá rizika, která jsou primárně spjata s pandemií a také s procesem snižování tempa nákupů aktiv ze strany Fedu. Hrozbou pro rizikové měny je v tomto směru příliš rychlý a intenzivní posun amerických tržních sazeb. Předpokládáme však, že se Fed bude chtít vyhnout opakování scénáře z roku 2013, tudíž by posun sazeb měl být pozvolný a rozložený v delším čase. To by pro měny emerging markets byl nepochybně pozitivní scénář.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1943 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1882 do 1,1991 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,43 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,36 až 25,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,15 až 21,41 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter