Koruna atakovala úroveň před zahájením intervencí. Zatím neúspěšně

Koruna včera zažila „perný“ den. Bankovní rada České národní banky po téměř deseti letech zvýšila úrokové sazby a koruna reagovala. Krátce po oznámení růstu úroků posílila pod úroveň 26 EURCZK a atakovala nejsilnější hodnotu od listopadu 2013, a to 25,90 EURCZK. Právě tehdy ČNB zahájila kurzové intervence. Vzhledem k tomu, že trh „hike“ čekal, tak se koruna opět vrátila zpět. Aktuálně je kurz na úrovních 26,04 EURCZK a 21,92 USDCZK.

Centrální bankéři zvýšili základní úrokovou sazbu o 0,2 procentního bodu na 0,25 %. Nová prognóza vyhodnotila rizika jako mírně proinflační, HDP by měl letos růst o 3,6 % původní prognóza počítala se zvýšením o 2,9 %. 

Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že bankovní rada do budoucna plánuje opětovné zavedení prognózování kurzu. V tuto chvíli však k tomu stále není vhodná doba. Souběžně s tím pak upozornil na to, že se ČNB již nenachází v situaci kurzového závazku, tudíž již nikterak necílí hodnotu ani vývoj kurzu koruny. Zaměřuje se především na úrokové sazby.

Z hlediska dalšího postupu normalizace měnové politiky zdůraznil Rusnok fakt, že rozhodování ČNB bude ovlivněno jednak vývojem všech ekonomických veličin, včetně kurzu. Stejně tak do hry ale vstoupí i politika Evropské centrální banky.

Dolar vůči euru včera oslaboval na 1,1883 EURUSD, a to po horších datech z nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a horšího výrobního indexu. Dolar oslabil i vůči koruně o 0,47 % a zakončil pod psychologickou úrovní 22 USDCZK na 21,89 USDCZK. Pokračuje tak v dlouhodobém klesajícím trendu. Aktuálně je kurz na 1,1878 EURUSD.

Z očekávaných událostí se dnes investoři dočkají maloobchodních tržeb v Česku za červen, čeká se růst o 5,5 %. Nejdůležitější zprávou dne je číslo z amerického trhu práce. Trh očekává, že americká ekonomika v červenci vytvořila 180 tisíc míst, v červnu to bylo 222 tisíc míst.

Preferovaný scénář je posílení koruny v pásmu 25,91 – 26,04 EURCZK, 21,79 – 21,90 USDCZK a oslabení dolaru 1,1877 – 1,1890 EURUSD. 

Newsletter