Koruna blízko letošního vrcholu. Míří k 23,00 za dolar?

Koruna se při dopoledním obchodování přiblížila k letošnímu maximu 24 Kč za americký dolar. Nyní se obchoduje na 24,142 USDCZK, tažena pokračujícím nákupním momentem eura proti dolaru. Euro posiluje o 0,5 % na nové týdenní maximum 1,1385 EURUSD a připravuje si půdu pro otestování maxim z května, která byla na 1,1467 EURUSD.

Optimismus po večerním jednání premiéra Řecka s představiteli EU o dohodě a platbě páteční splátky Mezinárodnímu měnovému fondu přidává sílu do včera vytvořeného momentu. K otestování svých maxim stačí, aby ze zámoří přišla slabší než očekávaná data o tvorbě pracovních míst a dolaroví býci dostanou další ránu. Pokud dojde k proražení hranice 1,15 dolaru za euro, můžeme být svědky pohybu k 1,18 EURUSD, což by mělo korunu posunout až k 23,00 za americký dolar a k dosažení nových letošních maxim.

V regionu stojí za zmínku pohyb polského zlotého, který dále ztrácí půdu pod nohama. Děje se to i přes svátek v Polsku, kde domácí obchodníci nemají šanci reagovat a zítra je může čekat překvapení, pokud jsou na špatné straně obchodu. Zlotý se nyní obchoduje na denním minimu 4,1872 EURPLN a dnes odepsal téměř procento. Od volby prezidenta, která vznesla otázky mířící na podzimní parlamentní volby a směr Polska, zlotý odepsal přes 2 %.

Koruna proti euru sedí beze změny na 27,477 EURCZK a nemá sílu vybudovat příběh ze zajetí zakotvení Českou národní bankou. Zprávy z Ruska od guvernéra Singera, ze zasedání, o kterém jsme psali ráno, nenaznačují posun a jeho vyjádření resp. odhodlání držet zakotvení do druhé půlky roku 2016 nedává prostor na výrazný pohyb koruny.

Newsletter