Koruna by měla tento týden uzavřít posílením

Klíčové body

  • Po předchozím turbulentním týdnu se koruna v tom aktuálním znovu posouvá na silnější hodnoty.
  • Technická analýza věští domácí měně další zisky.
  • Euro si po dubnové jízdě pravděpodobně oddechne a zkoriguje své zisky.
Zdroj: Depositphotos

Koruna se od výplachu z přelomu února a března, kdy se dostala až k hodnotám na 26,40 EURCZK, již více než měsíc posouvá na silnější úrovně. Tento týden otevírala poblíž hranice 26 korun za euro. Průlom pod tuto psychologickou úroveň nastal v úterý, od kdy se kurz pomalu vracel zpět směrem k šestadvacítce.

Z pohledu technické analýzy byl včerejší den velmi důležitý, jelikož se na čtyřhodinovém grafu blížila situace, kdy dojde k opuštění konsolidační formace symetrického trojúhelníku, který se v rámci klesajícího trendového kanálu vytvořil. Ve prospěch apreciačního posunu z pohledu koruny promlouvalo hned několik faktorů. Tím prvním je samotné prostředí, ve kterém se tento trojúhelník vytvořil. V rámci klesajícího trendového kanálu je pravděpodobnější, že následný breakout nastane ve směru předchozího trendu.

Druhý důvod, proč bylo rozumné sázet na posílení koruny, byl vývoj v rámci indikátoru RSI, který v průběhu této formace vytvářel rostoucí trendovou linii, která byla včera v odpoledních hodinách porušena. K tomuto porušení došlo přesně jednu čtyřhodinovou svíci před značným posílením koruny, což zafungovalo jako dobrý signál pro přípravu na opuštění této formace ve smyslu otevření krátké pozice.

Koruna sice tyto silnější hodnoty neudržela a později odpoledne zisky zkorigovala, trendová linie v rámci indexu relativní síly je již ale porušena a kurz naznačuje, že se v závěru týdne a pravděpodobně i v tom příštím bude chtít vydat spíše ve směru apreciace než depreciace. Kurz eura s korunou se zároveň nachází pod silnou oblastí rezistencí okolo 26,00 EURCZK, zatímco aktuální pásmo 25,75 – 26,00 EURCZK neoplývá velkým množství důležitých hranic odporu a podpory. Je tedy namístě očekávat vyšší denní volatilitu a v případě posílení domácí měny pro výběr zisků vyhlížet úrovně okolo 25,70-75 EURCZK v oblasti spodní hranice klesajícího trendového kanálu.

Pozitivní výhled pro českou korunu bychom měnili v případě zásadní změny fundamentů či náhlého zhoršení tržní nálady. Ceteris paribus by z pohledu technické analýzy náš názor ohledně pokračující apreciace koruny změnilo uzavření dnešní denní svíce nad 26,05 EURCZK. Pro udržení pozitivního momenta bude důležité, aby se v následujících dnech koruně podařilo posílit pod předchozí minimum na 25,80 EURCZK, respektive neuzavřít čtyřhodinovou svíci nad horní hranicí klesajícího trendového kanálu.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Jako riziko by pro korunu pak mohl znamenat vývoj na hlavním měnovém páru, kde se včera euru nepodařilo prolomit rezistenci v okolí 1,1990 EURUSD, která vystavila ziskům společné měny stopku již třikrát od začátku března. Ta by do budoucna mohla hrát roli neckline v případném vytvoření formace hlava a ramena. Pár eura s dolarem na čtyřhodinovém grafu zároveň nemá moc prostoru k dalšímu posílení před jistým nádechem po nyní již velice solidní jízdě, kterou v dubnu předvádí. Technické indikátory značí příchod jisté korekce a možného návratu zpět k 1,1900 EURUSD. Tento fakt zůstává pro korunu hlavním rizikem, jelikož silnější dolar v průběhu tohoto roku tahal dolů všechny rizikové měny včetně koruny.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1970 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,69 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1918 do 1,2023 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,90 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,86 až 26,01 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,53 až 21,76 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter