Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Koruna by mohla být ještě silnější než teď

Aleš Michl, zdroj: ČNB

Česká národní banka ponechala dle očekávání sazby beze změny a zůstává připravena bránit korunu proti nadměrným výkyvům. Silný kurz centrální banka vítá, jelikož působí protiinflačně. Česká měna by dokonce mohla být ještě silnější než teď, uvedl guvernér ČNB Aleš Michl.

Sazby dle vyjádření centrální banky zůstanou nadále stabilní, případně budou dále navýšeny, bude-li to potřeba, a to i navzdory nejistotám ohledně hospodářského výhledu a budoucích kroků světových centrálních bank. Úroky jsou nejvyšší od roku 1999, v reálném vyjádření, tedy po zohlednění inflačního výhledu na ročním horizontu, dále vzrostly (dle posledního inflačního očekávání finančního trhu na 3,3 %), a zůstávají tak restriktivní. Podmínky financování zpřísnily, k čemuž přispěla i silnější koruna.

Guvernér Michl upozornil, že o snižování úrokových sazeb nemůže být žádná řeč. Veškeré spekulace, zejména ty tržní, o tom, že by sazby mohly být významně sníženy už v létě, jsou proto předčasné. Navíc platí, že současná úroveň 7 % nemusí být konečná. Bankovní rada je připravena úroky navýšit, zejména pokud vzroste riziko vzniku mzdově-inflační spirály v souvislosti s odukotvením inflačních očekávání. To spolu s expanzivnější fiskální politikou centrální banka zařazuje do skupiny proinflačních rizik.

Mezi protiinflační rizika spadá výraznější než prognózovaný útlum domácí spotřebitelské a investiční poptávky. Nejistoty pak panují kolem perzistence inflace a jejího poklesu k cíli, dále kolem volatility trhů a světové měnové politiky, a nakonec i Ukrajiny a cen energií.

Z dnešního vyjádření je patrné, že potenciálním problémem může být pro ČNB vývoj mezd. Guvernér Michl konkrétně zmínil výrazný růst nominálních mezd v průmyslu (11,9 % meziročně) a stavebnictví (14,9 %). Centrální banka tento vývoj podle Michla důkladně zhodnotí na květnovém zasedání, kde bude rovněž aktualizována prognóza. Dle dosavadních komentářů ostatních centrálních bankéřů je sice mzdově-inflační spirála rizikem, její náznaky však nepozorují. My v tomto směru klademe důraz na klíčový vývoj reálné mzdy, která zůstává výrazně negativní.

Předpokládáme, že ČNB ponechá sazby na stávajících úrovní déle, než odhaduje trh, a to minimálně do konce třetího čtvrtletí. S ohledem na to, že se nejen v USA, ale i v Evropě diskutuje o možnosti nad očekávání vyšších protiinflačních tlacích spojených s ještě více přísnějšími úvěrovými podmínkami, mohlo by celkově silnější zpomalení zahraniční ekonomické aktivity ČNB v boji s inflací pomoci.

Krátké korunové sazby po zasedání vzrostly, kurz koruny zpevnil pod 23,60 za euro. Udrží-li se aktuální tržní nálada podmíněna tím, že nebude eskalovat oblast problémů amerického i evropského bankovního sektoru, prostor pro další zpevnění kurzu podle nás existuje. Ve srovnání se začátkem letošního roku však půjde o pozvolnější proces.

Zdroj: ČNB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter