Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Koruna část svých zisků po zasedání ČNB odmazala

Klíčové body

  • ČNB zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 75 bazických bodů, což je nejvyšší růst této sazby od roku 1997.
  • Česká koruna po oznámení rozhodnutí ČNB zpevnila. Část těchto zisků však již stihla odmazat. 
  • Posilování koruny proti dolaru brzdí jeho dobrá kondice. Důvodem je jestřábí rétorika Fedu, kterou kopírují i americké tržní sazby.
Zdroj: Depositphotos

Na čtvrtečním zasedání České národní banky došlo k překvapení. Bankovní rada rozhodla o navýšení dvoutýdenní repo sazby o 0,75 procentního bodu na výsledných 1,5 %. Jedná se o největší navýšení úrokových sazeb za posledních 24 let. Zdvojnásobením dvoutýdenní repo sazby reagovala Česká národní banka na sílící proinflační tlaky, které v současné době nevypadají jako přechodné. S vyšším růstem inflace můžeme v současné situaci počítat minimálně do poloviny příštího roku. V reakci na razantní rozhodnutí ČNB posilovala koruna proti euru i proti dolaru. Po posilování koruny v odpoledních hodinách bezprostředně po oznámení rozhodnutí ČNB přišla mírná korekce. I tak předpokládáme ve střednědobém horizontu silnější korunu.

Globální tlaky v podobě nedostatku výrobních vstupů a zdražujících se cen energií vedle lokálních tlaků v České republice v podobě velmi napjatého trhu práce a uvolněné měnové a fiskální politiky tlačí už od června ČNB k normalizaci úrokových sazeb. Na tiskové konferenci ČNB byl kladen zvláštní zřetel na lokální proinflační tlaky, které v posledních měsících sílí. Je totiž patrné, že se globální nedostatky a s ním spojený růst cen výrobních vstupů na světových trzích přelévají i do prostředí České republiky. To se projevuje i například zdražováním vybraných služeb, jako je kultura či péče o zdraví, kde je růst cen způsoben především domácím prostředím. 

Vzhledem k množství, síle a kombinaci proinflačních tlaků bylo navýšení úrokových sazeb očekáváno. Navýšení dvoutýdenní repo sazby o 75 bazických bodů bylo ale překvapením. Trhy očekávaly zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů na zářijovém zasedání. Navýšení o 75 bazických bodů je tak fundamentem pro posilování koruny v následujících týdnech. Trhy na horizontu 12 měsíců počítají s dalšími čtyřmi koly zvyšování sazeb, které by mělo posunout dvoutýdenní repo sazbu k 2,5 %. 

Pro kurz koruny bude ze střednědobého hlediska naprosto zásadní listopadové zasedání ČNB, kde je očekáváno další navýšení úrokových sazeb mezi 25 až 75 bazickými body. Ze současného pohledu se nejpravděpodobněji jeví navýšení sazeb v listopadu o 50 bodů. Klíčové bude i představení nové prognózy ČNB, která naznačí, jakým směrem se bude měnová politika v České republice ubírat v následujících měsících. Výhled dalšího zpřísňování měnové politiky by byl silným fundamentem pro zpevnění koruny, která by se v roce 2022 dle naších odhadů měla podívat pod hranici 25 koruny za euro. 

Výrazné posilování koruny proti dolaru však v Roklen neočekáváme. Trhy reagují na rostoucí inflaci v USA zaceňováním dřívějšího utažení měnové politiky Fedu. Dolar si proto v posledních dnech připsal zisky vůči většině svým hlavním měnovým párům. Vlivem znovuotevření ekonomiky akceleruje inflace v USA nejvyšším tempem za posledních deset let. Fed navíc zvýšil očekávanou inflaci v následujících letech a jeho zástupci naznačili svůj záměr o výrazném snížení objemu nákupu aktiv. Jestřábí rétorika Fedu se projevila i v růstu amerických výnosů.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1586 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,29 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1563 do 1,1610 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,31 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,85 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,25 až 25,37 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,79 až 21,87 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter