Koruna? „Caught between a rock and a hard place“

Klíčové body

  • Dolar přebírá otěže a opět sílí, efekt překvapení i eura vyprchává.
  • Rostou americké nominální i reálné tržní sazby.
  • Koruna zpevnila pod 24,50 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Efekt překvapení ze strany ECB u eura postupně vyprchává. Silný dolar opět přebírá otěže a spolu s eurem tlačí na dvoudekádní minima i japonský jen. Koruna je „caught between a rock and a hard place“.

Čtvrtek měl nádech risk-off nálady na americkém dolaru, dluhopisech i akciích. Poměrně negativní závěr na akciovém indexu S&P500 z posledního dne měsíce srpna se přenesl do evropského a amerického obchodování, byť americké akcie nakonec zavřely ve smíšených číslech. Dolar vůči euru posílil pod paritu, avšak žádné drama se nekonalo. Euro je podpořeno spekulacemi o razantním zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání ECB. Pokud se naplní výhled navýšení o 75 bodů, společnou měnu by to mohlo krátkodobě vrátit nad paritu. Efekt překvapení už ale nebude tak velký, zejména zesílí-li očekávání trhu.

Jakýkoliv pohyb nad paritu je nutno považovat za krátkodobou aberaci v přetrvávajícím posilovacím trendu dolaru vůči zbytku světa. Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů se pomalu, ale jistě přibližuje ke svým maximům z černa letošního roku, což tento trend jednoznačně stvrzuje. Rostou především reálné tržní sazby. Dnes bude s ohledem na sazby a dolar zásadní výsledek dat z amerického trhu práce za srpen.

Kurz japonského jenu včera oslabil na 140 USDJPY. Když jsme naposledy viděli podobná čísla, psal se rok 1998. Finanční kruhy zaměstnávala tzv. ruská finanční krize, americká ropa WTI stála 20 USD/barel a s velkou pompou krachoval americký fond LTCM. Úplně jiný svět. Slabost japonského jenu je přímým důsledkem úrokového diferenciálu mezi japonskou a americkou ekonomikou. Dá se předpokládat, že v okamžiku, kdy bude jasné, že Fed je u konce se svou spanilou úrokovou jízdou, kurz stejně prudce zkoriguje. Tento okamžik je však stále v nedohlednu.

Na vývoj české koruny vůči euro je možno použít anglické přirovnání „caught between a rock and a hard place“. Přirozená cesta pro kurz je směrem nahoru k slabším úrovním, podobně jako to platí pro ostatní východoevropské měny, avšak intervence ČNB brání tomuto pohybu.

Důvodem pro oslabení je stále se zhoršující energetická krize, která nemá jiné vyústění než prudký pokles HDP v okamžiku aktuálního nárůstu cen energií pro podniky, ke kterému dojde ke konci roku 2023. Cena 1000 EUR/MWh elektrické energie pro celoroční odběr bázového zatížení, která byla dosažena na německém trhu minulý týden, je jednoznačně likvidační pro velkou většinu průmyslových odvětví.

ČNB patrně intervenuje ve prospěch měny na úrovních 24,50 -24,65 EURCZK v pevné víře, že silný kurz mírní inflační tlaky. Je to do značné míry pravda, otázkou však zůstává, za jakou cenu a jak rychle ubývají její devizové rezervy. Česká měna včera zpevnila pod 24,50 EURCZK.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

dDolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9977 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 109,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9918 do 1,0064 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,53 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,43 až 24,55 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,45 do 24,65 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter