Koruna čeká na čísla z domácí ekonomiky

Koruně by dnes k ziskům mohla pomoci dobrá čísla z domácí ekonomiky. Pokud budou lepší než očekávání, může se přiblížit k úrovni 25,50 EURCZK. Česká měna se vůči euru včera pohybovala kolem 25,55 EURCZK. Aktuálně se kurz pohybuje na 25,56 EURCZK a 21,87 USDCZK.

Český statistický úřad zveřejní sledované číslo v 9:00. Meziročně by měl hrubý domácí produkt (HDP) ve 3. čtvrtletí růst o 4,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta. Roklen je optimističtější. „Očekáváme, že meziroční růst HDP překoná hranici pěti procent. Mezičtvrtletně by pak ekonomika měla růst o více než procento,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Ve druhém kvartále se český HDP zvýšil meziročně o 4,7 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 2,5 procenta. To byl nejvyšší mezičtvrtletní růst za více než 20 let.

Podle České národní banky růst české ekonomiky letos dosáhne 4,5 procenta, v následujících dvou letech pak jeho tempo zvolní. Zvyšování domácí ekonomické aktivity bude taženo především robustním vývojem spotřeby domácností v prostředí vysokého růstu jejich příjmů. Investice dále oživí, a to především ve vládním sektoru v důsledku zvýšeného čerpání evropských fondů. Ekonomika bude těžit ze stabilního růstu poptávky v zemích našich hlavních obchodních partnerů.

Euro se aktuálně obchoduje na 1,1686 EURUSD. Dnes ráno byla zveřejněna také čísla z německé ekonomiky. HDP rostl ve 3. čtvrtletí meziročně o 2,8 procenta,  když trh čekal 2,3 procenta. Mezičtvrtletně HDP zrychlil růst na 0,8 procenta, což je nad očekáváním 0,6 procenta. V Německu byla zveřejněna rovněž inflace, index spotřebitelských cen v říjnu meziročně rostl o 1,6 procenta dle očekávání.

Dnešek bude ve znamení centrálních bankéřů, ve Frankfurtu budou prostřednictvím panelové diskuse mluvit šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, šéfka Fedu Janet Yellenová, guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda a šéf Bank of England Mark Carney.  

Dnes a zítra pokračují jednání o brexitu. Zástupci evropských odborových svazů včera na setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou varovali před odchodem Velké Británie z EU bez obchodní dohody.

Z ekonomiky bude dále zveřejněna průmyslová produkce za září v eurozóně a německý ZEW index měřící důvěru finančních trhů v ekonomiku.

Newsletter