Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Dolar vůči euru stále posiluje. I přes korekci se stále držíme pod hranicí 1,070 EURUSD.

Koruna čeká na ČNB a „řecké roz(h)řešení“

Minulý obchodní týden byl pro evropskou společnou měnu nejziskovějším za poslední více jak dva roky. Euro, jež započalo týden poblíž úrovně 1,05 dolaru, zaznamenalo prudký růst po holubičím vystoupení prezidentky Fedu Janet Yellenové, aby zakončilo týden o více jak 3 procenta výše nad úrovní 1,08 dolaru za euro. Ačkoliv část trhu volá po rozsáhlejší korekci dolaru, jednotná měna vůči dolaru dnes vzhledem k sílícímu napětí v souvislosti s jednáním ohledně řeckého setrvání v eurozóně oslabila až na 1,0767 dolarů. Dolar nicméně během dopoledne část zisků opět ztrácí a obchoduje nad 1,08 za euro. Lze očekávat, že zpočátku týdne by prodejní tlak na euro mohl přetrvat a euro by se mohlo vracet pod tuto úroveň.

V případě, že jednání mezi představiteli Řecka a eurozóny dospějí k dohodě, euro by mohlo v horizontu několika týdnů zamířit výše a směřovat tak k rozsáhlejší a mnohými obchodníky dlouho vyhlížené korekci ztrát vůči dolaru. Podle mnohých účastníků trhu je korekce probíhajícího dolarového trendu nevyhnutelnou záležitostí, při které by cena eura vůči dolaru mohla vyšplhat až k úrovni 1,15 dolaru za euro.

Kontra od HSBC: Dollarová rally je u konce

Česká koruna při pátečním obchodování snížila svou kolísavost a uzavřela bez větších změn na 27,46 koruny poblíž svého týdenního minima. Dnešní ranní obchodování začalo klidně bez větších pohybů a tato dynamika se dá očekávat po celý den. Zprávy z jednání s Řeckem budou událostí, která bude sledována i na české koruně a výsledek může dodat další impuls, jenž by mohl vést ke zvýšené volatilitě. V současné chvíli se hranice 27,5 koruny jeví jako hranice odporu (rezistence).

Vůči dolaru koruna v pátek posílila ruku v ruce s vývojem na EURUSD, kde euro zaznamenalo zisky. Také zde platí, že trhy budou sledovat vývoj jednání s Řeckem a tlak na mírné posílení koruny může přetrvávat směrem k úrovni 25 korun za dolar.

Řecku za dva týdny dojdou peníze. Tsipras míří do Berlína

Tento týden ve čtvrtek se opět sejde bankovní rada České národní banky, od níž se veskrze očekává potvrzení kurzového závazku 27 korun za euro. Zároveň ekonomové očekávají slovní reakci centrální banky na posilující korunu, která se v posledních dnech uvedené hranici přiblížila. ČNB dříve deklarovala, že neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než ve druhém pololetí roku 2016. 

Analytici: ČNB ve čtvrtek zasáhne proti silné koruně

Newsletter