Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Koruna dál sílí. Vylepšila pětiletý rekord

Koruna včera dál posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám a vůči euru si vylepšila svůj pětiletý rekord. Během dopoledne sice oslabila až na 25,40 za euro, poté ale začala zpevňovat o obchodování zakončila na úrovni 25,35 EURCZK.  Včerejšek byl byl domácích dat a stejně tomu bude i dnes. Dnes ráno koruna zahajuje na 25,36 EURCZK.

Koruna roste také vůči dolaru, během včerejška zhruba o deset haléřů. Ve čtvrtek ráno byl kurz nad úrovní 20,80 USDCZK a den koruna zakončila blízko 20,70 USDCZK. Aktuálně se koruna vůči dolaru obchoduje na 20,69 USDCZK.

Zprávy z domácí politiky korunu neovlivnily, a zřejmě tomu tak bude i dnes. Poslanci budou jednat o vydání vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Jde o kauzu Čapí hnízdo.

Z domácích dat bude do konce ledna zveřejněn konjunkturální průzkum. Před zasedáním bankovní rady České národní banky, které se koná ve čtvrtek 1. února, se zřejmě ještě dočkáme komentářů a náznaků ze strany centrálních bankéřů.

Průměrný nominální kurz CZKEUR by dnes měl být v intervalu mezi 25,304 a 25,415.*

Dolaru se od počátku týdne nedaří. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dál pohybuje v blízkosti tříletých minim. A ztráty americká měna prohlubuje i dnes ráno, kurz se pohybuje na 1,2261 EURUSD.

Včera dolar oslaboval také k japonskému jenu a britské libře. Ztráty dolar zaznamenal i kvůli neschopnosti amerických zákonodárců dohodnout se na přechodném zvýšení stropu pro zadlužení. Kongres musí zvýšení stropu zadlužení pro financování vládních úřadů dohodnout dnes. 

Z dat byl dnes již zveřejněn německý index výrobních cen. V prosinci meziročně zpomalil růst na 2,3 procenta dle očekávání. Další data budou z regionu. V Polsku bude odpoledne zveřejněna  průmyslová produkce a index výrobních cen.

Na druhé straně oceánu se dozvíme, jak se lednu vyvíjel index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Trh čeká zvýšení na 97 bodů z prosincových 95,9 bodu. Večer pak vystoupí představitel Fedu. O bankovní regulaci bude mluvit Randal Quarles.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter