Koruna dál zpevnila. Statistici kurz dnes zřejmě nerozhýbou

Koruna včera dál posilovala vůči euru, a to až na úroveň 25,43 EURCZK, na které se nachází i dnes ráno. K dolaru se česká měna obchoduje na 21,48 USDCZK. Poslední den týdne konečně přinese také domácí data. Statistici oznámí konjunkturální průzkum za listopad. Podle ekonoma Roklen Michala Šoltése je nepravděpodobné, že by dnes zveřejněné předběžné indikátory mohly korunu výrazně rozhýbat. Ta by tak měla týden uzavřít pod úrovní 25,50 EURCZK.

Silnější koruně pomohl komentář guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Ten ve středu na VŠE na setkání se studenty připustil, že by se na měnových cílech mohli podílet také politici. Studentům také řekl, že ČNB začne od února příštího roku zveřejňovat odhad vývoje kurzu koruny. „Budeme jedni z mála, kdo tento parametr zveřejňuje,“ řekl Rusnok.

Euro se k dolaru aktuálně obchoduje na 1,1840 EURCZK. Euro včera posilovalo třetí den v řadě poté, co se dostalo na klíčovou technickou úroveň. Několik průzkumů naznačilo posílení růstového výhledu pro evropský region. „Důvěra v evropskou ekonomiku měřená předstihovým indikátorem PMI v listopadu vystřelila nahoru. Za jejím růstem stojí větší množství zakázek, které se přelévá i do plánu podnikatelů nabírat nové zaměstnance. I odhad ziskových marží zůstává velmi dobrý a ukazuje, že podniky v eurozóně neztrácejí schopnost cenotvorby,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky.

V Německu bude dopoledne zveřejněn index podnikatelského klimatu Ifo za listopad. Odpoledne pak bude v USA zveřejněn Markit PMI index aktivity v průmyslu.

Newsletter