Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Koruna & druhý „hike“ roku 2017. Den poté

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok a jeho šest kolegů z bankovní rady včera nepřekvapili. Dle očekávání podruhé v letošním roce zvýšili úrokové sazby, a to o 25 bazických bodů na 0,5 procenta. Kurz koruny v reakci zpevnil až na nový pointervenční rekord na 25,51 EURCZK, což některé investory vyprovokovalo k uzavírání pozic. Během tiskové konference guvernéra pak ale koruna oslabila až nad hranici 25,70 EURCZK, kde se nachází i dnes ráno. Vůči dolaru je kurz na 22,05 USDCZK.

Podle měnového stratéga banky ING Petra Krpaty mohl k oslabení koruny částečně přispět i pouze mírně zlepšený výhled vývoje sazby PRIBOR. Samotná rétorika guvernéra Rusnoka pak nebyla vyhodnocena jako jakkoliv výrazně jestřábí. To pak potvrdil i hlavní ekonom ING Jakub Seidler, dle kterého nová prognóza vývoje 3M PRIBOR odpovídá pouze jednomu zvýšení sazeb během příštího roku.

Marek Dřímal z Komerční banky očekává, že k růstu sazeb dojde v roce 2018 dokonce čtyřikrát díky pokračujícímu růstu ekonomiky a inflaci setrvávající kolem dvouprocentního cíle centrální banky. Podle něj představuje včerejší oslabení koruny zajímavou příležitost pro tu část trhu, která očekává podobně rychlé utahování měnových podmínek. „Během příštích dnů by se tak koruna mohla začít opět posilovat, a to až k úrovni 25,50 EURCZK,“ dodal.

Rusnok včera uvedl, že koruna zůstává překoupená. To je zároveň i proinflačním rizikem spojeným s uzavíráním dlouhých pozic za nedostatku protistran. Jako další pak působí síla, skladba a setrvačnost fundamentálních inflačních tlaků z domácí ekonomiky.

Podle guvernéra ČNB je ale patrné, že se ona překoupenost mírně snížila. Lze také poukázat na to, že se zahraniční investoři přesouvají na trh korunových aktiv, jako například na české státní dluhopisy, kde byl za září evidován historicky rekordní podíl nerezidentů vyšší než 51 procent. Část spekulantů se tak stává spíše střednědobými investory, dodal.

Euro se aktuálně obchoduje na 1,1656 EURUSD. Dnes odpoledne bude zveřejněno hlavní číslo z americké ekonomiky, tzv Non-farm payrolls. Očekává se, že v ekonomice mimo zemědělství vzniklo 313 tisíc pracovních míst, když v září naopak 33 tisíc míst zaniklo. Zveřejněna bude rovněž nezaměstnanost, která by měla zůstat na 4,2 %. To je nejnižší úroveň od února 2001.

Sazby včera dle očekávání zvýšila také Bank of England, která k tomuto kroku přistoupila poprvé od roku 2007. Hlavní úroková sazba rostla o 25 bazických bodů na 0,5 procenta. ​​​​Banka tak ustupuje od krizového nastavení sazeb, k němuž přistoupila loni v srpnu kvůli brexitu.  

Newsletter