Euro včera pokračovalo v oslabování, které započalo na velikonoční pondělí, a dolar při včerejším závěru dosáhl svého týdenního maxima 1,08. S návratem investorů z velikonočních prázdnin se opět vrací na trh téma síla amerického dolaru. Po pátečních slabých číslech z USA je jasné, že trh tuto makro hrozbu nesleduje a spíše využil krátkodobé oslabení dolaru k nákupu. Kombinace evropského QE, kdy dnešní data za březen nenaznačují váhavost ECB, co se týče objemu nákupu, a situace v Řecku dává stále býkům na dolaru sílu a můžeme tak očekávat snahu otestovat hranici 1,08 EURUSD. Proražení této hranici může obnovit nový moment na síle dolaru při sledování zpráv z jednání Řecka v Rusku.
Česká koruna proti euru se drží na svých včerejších maximech na hladině 27,4 k euru bez větších změn oproti včerejšímu závěru. Pokračující kolize témat jako výhled záporných sazeb a tím přílivu kapitálu s vidinou pro zatím kladných sazeb v ČR, sílících měn okolních států na jedné straně a rizika snížení sazeb ČNB do mírného negativního pásma bude udávat směr koruny v následujících týdnech. Kolísavost koruny by se tak měla držet na nízkých hodnotách v pásmu 27,3 – 27,5 s rizikem překvapivé reakce ČNB.
Ranní obchodování na USDCZK se nese ve stejném klidném duchu jako na EURCZK a koruna se drží v pásmu včerejšího závěru 25,3 k americkému dolaru. Vývoj na EURUSD naznačuje, že pro zatím koruna nemá sílu udržet své zisky pod CZK25 a riziko oslabení hlouběji pod CZK25 na trhu převažuje.
Z důležitých událostí, které mají vliv na měnový trh, uveďme, že centrální banka Japonska neoznámila nový monetární stimulus a ponechala cíl roční měnové základny na JPY80trn. Řecký premiér se dnes setká v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Spekuluje se o podpoře Řecka ze strany Ruska za výměnu veta Řecka v EU při hlasování o nových sankcí vůči Rusku. Fed dnes (ve 20:00) zveřejní zápis měnového jednání ze 17.-18. března. ECB zveřejnila, že v březnu mírně překročila limit svých měsíčních nákupů dluhopisů, když nakoupila za EUR61bn.