Koruna hájila pozice, další měny v regionu ztrácely

Česká koruna v úvodu nového týdne hájila své úrovně k euru a obchodovala v úzkém pásmu 27,47 až 27,50 CZKEUR. To ale neplatí pro další měny v regionu. Polský zlotý ztratil zhruba desetinu procenta, maďarský forint čtvrtprocento.

Ekonomický kalendář nabídl indexy nákupních manažerů (PMI) za průmyslový sektor. Český PMI se – jako jediný v regionu – zlepšil v květnu na 57,3 bodu. „Sezónnost ukazuje na to, že v květnu obvykle dochází ke korekci. Letos tomu však nebylo. Důvěra v průmyslu měřená tímto indexem byla naposledy výše na začátku roku 2011. Hodnota 57 bodů je konsistentní s růstem průmyslu okolo 8 % meziročně. Prozatím tak důvěra v průmyslu měřená indexem PMI či konjukturálním průzkumem nenaznačuje, že by toto odvětví mělo v dalších měsících ubrat plyn,“ komentoval Jiří Škop, ekonom Komerční banky. Upozornil ale, že opatrnost na místě je při pohledu na německý PMI. Ten se v květnu zhoršil z 54,1 bodu na 52,3 bodu.

Česká swapová výnosová křivka dnes mírně poklesla na svém dlouhém konci. Spouštěčem byl zejména propad německé inflace, která se meziměsíční hodnotou -0,1 % u CPI dostala do deflační zóny. Státní rozpočet za leden až květen sice vykázal letos první schodek 9,5 mld. CZK, bylo to ale stále o více než 30 miliard korun lepší proti loňsku. „Příliš pozitivní zatím není uváděný pokles kapitálových výdajů o 4,5 mld. Kč, to by se nicméně mělo postupně začít měnit,“ dodal Škop.

Zítra bude zasedat polská centrální banka. Ta by měla ponechat sazby na úrovni 2,50 % u hlavní z nich, překvapit ale mohou následné komentáře, zejména kolem možného odkladu prvního zvyšování sazeb. Trh konsensuálně nyní očekává první růst sazeb na začátku roku 2015.

Newsletter